Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (534 entries)

en:  (opens in a new window)
ro: (se deschide într-o fereastră nouă)

en:  and
ro: și

en: %1$s available
ro: %1$s disponibil

en: %d of %d sold
ro: %d din %d vândute

en: %d ticket available
ro: %d bilet disponibil

en: %d tickets available
ro: %d bilete disponibile

en: %d total tickets
ro: %d bilete în total

en: %s Description
ro: Descriere %s

en: %s Name
ro: Nume %s

en: %s Settings
ro: Setări %s

en: %s Show Description
ro: Arată descrierea %s

en: %s Stock
ro: Stoc %s

en: %s ago
ro: Acum %s

en: %s cannot be a duplicate
ro: %s nu poate fi un duplicat

en: %s cannot be the same as %s.
ro: %s nu poate fi la fel ca %s.

en: %s from now
ro: %s de acum

en: %s header image
ro: Imagine antet %s

en: %s must be a number between 0 and 21.
ro: %s trebuie să fie un număr între 0 și 21.

en: %s must be a number or percentage.
ro: %s trebuie să fie un număr sau un procent.

en: %s must be a phone number.
ro: %s trebuie să fie un număr de telefon.

en: %s must be a positive number or percent.
ro: %s trebuie să fie un număr pozitiv sau procent.

en: %s must be a positive number.
ro: %s trebuie să fie un număr pozitiv.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
ro: %s trebuie să fie un descriptor valid (numere, litere, liniuțe și liniuțe-jos)

en: %s must be a whole number.
ro: %s trebuie să fie un număr întreg.

en: %s must be an email address.
ro: %s trebuie să fie o adresă email.

en: %s must consist of 5 numbers.
ro: %s trebuie să conțină 5 numere.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
ro: %s trebuie să conțină numai litere, numere, liniuțe, apostrofuri și spații.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
ro: %s trebuie să conțină numai litere, spații, apostrofuri și liniuțe.

en: %s must contain numbers and letters only
ro: %s trebuie să conțină numai numere și litere

en: %s must contain numbers, letters and dots only
ro: %s trebuie să conțină numai numere, litere și puncte

en: %s must have a value that's part of its options.
ro: %s trebuie să aibă o valoare care face parte din opțiunile sale.

en: %s purchaser billing address, which is collected through the use of WooCommerce, Easy Digital Downloads, or PayPal
ro: Adresă de facturare cumpărător %s, care este colectată prin folosirea WooCommerce, Easy Digital Downloads sau Paypal

en: %s purchaser information: name and email address
ro: Informații despre cumpărător %s: nume și adresă email

en: %s ticket left | %s tickets left
ro[0]: %s bilet rămas
ro[1]: %s bilete rămase
ro[2]: %s de bilete rămase

en: &Aring;land Islands
ro: Insulele Åland

en: (0 or empty for free tickets)
ro: (0 sau gol pentru bilete gratuite)

en: (deleted)
ro: (șters)

en: A valid license key is required for support and updates
ro: Este necesară o cheie de licență validă pentru suport și actualizări

en: API Keys
ro: Chei API

en: Above the event description
ro: Deasupra descrierii evenimentului

en: Activate %s
ro: Activează %s

en: Activate Plugin
ro: Activează modulul

en: Active Users:
ro: Utilizatori activi:

en: Add Tickets
ro: Adaugă bilete

en: Add a new ticket
ro: Adaugă un bilet nou

en: Add new ticket
ro: Adaugă bilet nou

en: Advanced
ro: Avansate

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Advanced Settings
ro: Setări avansate

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
ro: Toate informațiile (datele) sunt păstrate în baza de date locală pe termen nelimitat, dacă nu sunt șterse altfel.

en: All items on this page were selected.
ro: Au fost selectate toate elementele din această pagină.

en: American Samoa
ro: Samoa Americană

en: An error occurred while saving, please try again.
ro: A apărut o eroare în timpul salvării, te rog încearcă din nou.

en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua și Barbuda

en: Are you sure you want to delete this ticket? This cannot be undone.
ro: Sigur vrei să ștergi acest bilet? Această acțiune nu poate fi anulată.

en: Are you sure you want to leave this page?
ro: Sigur vrei să părăsești această pagină?

en: Attendee
ro: Participant

en: Attendee Details
ro: Detalii participant

en: Attendee Information
ro: Informații despre participant

en: Attendee List
ro: Listă de participanți

en: Attendee List for: %s
ro: Listă participanți pentru: %s

en: Attendee Registration
ro: Înregistrare participant

en: Attendee information has been saved.
ro: Informațiile despre participant au fost salvate.

en: Attendees
ro: Participanți

en: Attendees Settings
ro: Setări participanți

[ctx: Attendees Table search options]
en: Search by %s ID
ro: Caută după ID %s

[ctx: Attendees Table search options]
en: Search by Order ID
ro: Caută după ID comandă

[ctx: Attendees Table search options]
en: Search by Order Status
ro: Caută după stare comandă

[ctx: Attendees Table search options]
en: Search by Product ID
ro: Caută după ID produs

[ctx: Attendees Table search options]
en: Search by Purchaser Email
ro: Caută după email cumpărător

[ctx: Attendees Table search options]
en: Search by Purchaser Name
ro: Caută după nume cumpărător

[ctx: Attendees Table search options]
en: Search by User ID
ro: Caută după ID utilizator

en: Attendees information (%1$s and %2$s): name and email address
ro: Informații despre participanți (%1$s și %2$s): nume și adresă email

en: Australian Dollar (AUD)
ro: Dolar australian (AUD)

en: Azerbaijan
ro: Azerbaidjan

en: Back to Editor
ro: Înapoi la editor

en: Back to cart
ro: Înapoi la coș

en: Belgium
ro: Belgia

en: Below the event description
ro: Sub descrierea evenimentului

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia și Herțegovina

en: Bouvet Island
ro: Insula Bouvet

en: Brazil
ro: Brazilia

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

[ctx: Browser title]
en: %s - PayPal Orders
ro: %s - comenzi PayPal

en: Brunei Darussalam
ro: Brunei

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Canadian Dollar (CAD)
ro: Dolar canadian (CAD)

en: Cancel
ro: Anulează

en: Capacity
ro: Capacitate

en: Capacity:
ro: Capacitate:

en: Cape Verde
ro: Republica Capului Verde

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Centrafricană

en: Chad
ro: Ciad

en: Cheatin Huh?
ro: Trișezi, nu-i așa?

en: Check in
ro: Rezervare

en: Check it out!
ro: Aruncă o privire!

en: Check our Knowledgebase
ro: Verificați Baza de Cunoștințe

en: Check out the available add-ons
ro: Verificaţi suplimentele disponibile

en: Checkout Now
ro: Finalizează comanda acum

en: Christmas Island
ro: Insula Crăciunului

en: Clear Selection.
ro: Anulează selecția.

en: Click to hide history
ro: Dă clic pentru a ascunde istoricul

en: Click to view the history
ro: Dă clic pentru a arăta istoricul

en: Close this dialog window
ro: Închide această fereastră de dialog

en: Close this modal window
ro: Închide această fereastră modală

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Columns
ro: Coloane

en: Comoros
ro: Comore

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
ro: Validarea comparării a eșuat deoarece nu a fost furnizată nicio valoare de comparație pentru câmpul %s

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Congo
ro: Republica Congo

en: Congo, Democratic Republic of the
ro: Republica Democrată Congo

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
ro: Lista ţărilor trebuie formatată sub forma unei singure ţări pe linie, cu următorul format:<br>RO, România <br> UK, United Kingdom.

en: Create Ticket
ro: Creează un bilet

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ro: Croația

en: Cura&ccedil;ao
ro: Curaçao

en: Currency Code
ro: Cod monedă

en: Customizing Event Tickets
ro: Personalizare Event Tickets

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Cehia

en: Date
ro: Dată

en: Date Format Settings
ro: Setări format dată

en: Debug Bar Plugin
ro: Modul Bară Depanare

en: Debug mode
ro: Mod depanare

en: Delete
ro: Șterge

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Description:
ro: Descriere:

en: Disclaimer:
ro: Exonerare de răspundere:

en: Display
ro: Afișează

en: Display Subtitle
ro: Afișează subtitlul

en: Display Title
ro: Afișează titlul

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Download log
ro: Descarcă jurnalul

en: East Timor
ro: Timorul de Est

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Ticket in Easy Digital Downloads
ro: Editează biletul în Easy Digital Downloads

en: Edit Ticket in WooCommerce
ro: Editează biletul în WooCommerce

en: Edit in %s
ro: Editat in %s

en: Edit this block to change RSVP settings.
ro: Editează acest bloc pentru modifica setările RSVP.

en: Edit this block to create an RSVP form.
ro: Editează acest bloc pentru a crea un formular RSVP.

en: Edit ticket
ro: Editare bilet

en: Egypt
ro: Egipt

en: Email Address:
ro: Adresă email:

en: Email sent successfully!
ro: Email trimis cu succes!

en: Empty user and email
ro: Înlătură utilizatorul și emailul

en: Enable Tribe Commerce
ro: Activează Tribe Commerce

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
ro: Activaţi această opţiune pentru a înregistra informaţiile de depanare. Implicit, aceasta va face înregistrarea în jurnalul de erori a serverului dvs. PHP. Dacă doriţi să vedeţi jurnalul de înregistrări în browserul dvs., atunci vă recomandăm instalarea  %sapoi căutaţi fila/tabul "Tribe" în juranlul generat.

en: End sale:
ro: Finalizare vănzare:

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea Ecuatorială

en: Eritrea
ro: Eritreea

[ctx: Error message title, will be followed by the error code.]
en: API Error
ro: Eroare API

en: Error when sending the email
ro: Eroare la trimiterea emailului

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Event Add-Ons
ro: Suplimente eveniment

en: Event Tickets suite offers the use of third-party API keys. The primary functions are to enhance the features we've built in, some of which use Google Maps and PayPal. These API keys are not supplied by Modern Tribe.
ro: Suita Event Tickets oferă posibilitatea de a folosi chei API terțe. Funcțiile principale sunt pentru a îmbunătăți funcționalitățile native, unele dintre ele folosesc Google Maps și PayPal. Aceste chei API nu sunt furnizate de Modern Tribe.

en: Event, Attendee, and Ticket Purchaser Information
ro: Informații despre eveniment, participanți și cumpărători de bilete

en: Events
ro: Evenimente

en: Events Settings
ro: Setări evenimente

en: F j
ro: j F

en: F j, Y
ro: j F Y

en: Failed to add the %s
ro: Adăugarea %s a eșuat

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Insulele Falkland (Insulele Malvine)

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Features overview
ro: Prezentare generală funcționalități

en: Field ID:
ro: ID câmp:

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franța

en: French Guiana
ro: Guyana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile australe și antarctice franceze

en: Full Name
ro: Nume complet

en: General
ro: Generale

en: Germany
ro: Germania

en: Getting More Help
ro: Obține mai mult ajutor

en: Getting Support
ro: Obține suport

en: Go to WordPress Updates page
ro: Mergi la pagina Actualizări din WordPress

en: Go to plugins page
ro: Mergi la pagina Module

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

en: Guinea
ro: Guineea

en: Guinea-Bissau
ro: Guineea-Bissau

en: Heard and McDonald Islands
ro: Insula Heard și Insulele McDonald

en: Hello,
ro: Bună,

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide Warning
ro: Ascunde avertizarea

en: Hide the following settings tabs on every site:
ro: Ascunde următoarele file de setări pe toate siturile:

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
ro: Hmmm... ceva n-a mers bine cu acest validator. Te rog contactează %ssupport%s.

en: Holy See (Vatican City State)
ro: Vatican

en: How Long You Retain this Data
ro: Cât timp păstrezi aceste date

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: If you create, submit, import, save, or publish event %1$s information, as well as obtain %2$s or purchase %3$s to events, such information is retained in the local database:
ro: Dacă creezi, trimiți, imporți, salvezi sau publici informații despre %1$s la eveniment, precum și dacă ceri %2$s sau cumperi %3$s la evenimente, aceste informații sunt păstrate în baza de date locală:

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
ro: Dacă ai extins modulul nostru (modulele noastre) pentru a trimite date la servicii terțe, cum ar fi Eventbrite, Google Maps sau Paypal, informațiile despre utilizatori ar putea fi transmise acestor servicii externe. Aceste servicii ar putea fi în alte țări.

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Install %s
ro: Instalează %s

en: Install Plugin
ro: Instalează modulul

en: Invalid Email
ro: Email invalid

en: Invalid Event ID
ro: ID eveniment invalid

en: Invalid Key
ro: Cheie invalidă

en: Invalid Post ID
ro: ID articol invalid

en: Invalid User ID
ro: ID utilizator invalid

en: Invalid field type specified
ro: Tip de câmp invalid specificat

en: Invalid or incomplete field passed
ro: Câmpul trecut este invalid sau incomplet

en: Invalid parent Post
ro: Articol părinte invalid

en: Iran, Islamic Republic of
ro: Iran

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Japan
ro: Japonia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Knowledgebase
ro: Baza de cunoștințe

en: Korea, Democratic People's Republic of
ro: Coreea de Nord

en: Korea, Republic of
ro: Coreea de Sud

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Kyrgyzstan
ro: Kârgâzstan

en: Lao People's Democratic Republic
ro: Laos

en: Latest Version:
ro: Ultima versiune:

en: Latvia
ro: Letonia

en: Lebanon
ro: Liban

en: Libya
ro: Libia

en: License Key
ro: Cheie licență

en: License key(s) updated.
ro: Licență cheie/chei actualizată.

en: Licenses
ro: Licențe

en: Limit results to tickets that have at least this number or attendees.
ro: Limitează rezultatele la bilete care au cel puțin acest număr de participanți.

en: Limit results to tickets that have at most this number of attendees.
ro: Limitează rezultatele la bilete care au cel mult acest număr de participanți.

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Loading, please wait&hellip;
ro: Încarc, te rog așteaptă&hellip;

en: Loading...
ro: Încarc...

en: Log in to RSVP
ro: Autentifică-te în RSVP

en: Log in to purchase
ro: Autentifică-te pentru a cumpăra

en: Logging level
ro: Nivel de jurnalizare

en: Login Requirements
ro: Cerințe pentru autentificare

[ctx: Login link on Tribe Commerce checkout page, shown as an alternative to the registration link]
en: Log in
ro: Autentificare

en: Login to RSVP
ro: Autentifică-te în RSVP

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ro: Căutaţi funcționalități suplimentare inclusiv evenimente cu repetare, meta personalizat, evenimente comunitate, vânzări bilete şi mai mult?

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Macau
ro: Macao

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Maldives
ro: Maldive

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Method
ro: Metodă

en: Mexico
ro: Mexic

en: Micronesia, Federated States of
ro: Statele Federate ale Microneziei

en: Modern Tribe does not send any user data outside of your website by default.
ro: Implicit, Modern Trive nu trimite datele utilizatorilor în afara sitului tău web.

en: Moldova, Republic of
ro: Republica Moldova

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: More...
ro: Mai mult...

en: Morocco
ro: Maroc

en: Move Attendees
ro: Mută participanții

en: Mozambique
ro: Mozambic

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
ro: Event Tickets Plus și Community Events

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Network
ro: Rețea

en: Network Settings
ro: Setări rețea

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: News and Tutorials
ro: Noutăţi şi Tutoriale

en: No checkbox options specified
ro: Nicio opțiune bifă specificată

en: No order confirmation is available because no purchase was made.
ro: Nu este disponibilă nicio confirmare a comenzii deoarece nu s-a făcut plata.

en: No radio options specified
ro: Nicio opțiune radio specificată

en: No select options specified
ro: Nicio opțiune de selectare specificată

en: Non-existant field validation function passed
ro: Funcția inexistentă de validare a câmpului a trecut

en: None of your settings were saved. Please try again.
ro: Niciuna din setările tale nu a fost salvată. Te rog încearcă din nou.

en: Norfolk Island
ro: Insula Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ro: Comunitatea Insulelor Mariane de Nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Number of orders per page:
ro: Număr de comenzi per pagină:

en: Number of tickets available
ro: Număr de bilete disponibile

en: Only errors
ro: Numai erori

en: Open the dialog window
ro: Deschide fereastra de dialog

en: Open the modal window
ro: Deschide această fereastră modală

en: Order Total
ro: Total comandă

en: Orders
ro: Comenzi

en: Orders Report
ro: Raport comenzi

en: Out of stock!
ro: Stoc epuizat!

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: PayPal Orders
ro: Comenzi PayPal

en: Permission Error
ro: Eroare de permisiune

en: Philippines
ro: Filipine

en: Please fill in all required fields.
ro: Completează toate câmpurile obligatorii.

en: Please log in to continue
ro: Te rog autentifică-te pentru a continua

en: Please note: The website owner can collect nearly any Attendee Information requested from %s buyers by creating a custom registration form.
ro: Te rog reține: proprietarul sitului web poate colecta aproape toate informațiile despre participanți cerute cumpărătorilor de %s prin crearea unui formular de înregistrare personalizat.

en: Plugin Active
ro: Modul activ

en: Plugin Inactive
ro: Modul inactiv

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Post draft updated.
ro: Ciornă articol actualizată.

en: Post published. %1$s
ro: Articol publicat. %1$s

en: Post scheduled.
ro: Articol programat.

en: Post submitted.
ro: Articol trimis.

en: Post type
ro: Tip de articol

en: Post updated. %1$s
ro: Articol actualizat. %1$s

en: Pound Sterling (GBP)
ro: Liră sterlină (GBP)

en: Premium Add-Ons
ro: Suplimente premium

en: Price:
ro: Preț:

en: Print
ro: Imprimare

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
ro: Problemă la încărcarea blocului, te rog înlătură acest bloc pentru a reîncepe.

en: Promoter
ro: Promotor

en: Purchased by %1$s (%2$s)
ro: Cumpărat de %1$s (%2$s)

en: Purchaser
ro: Cumpărător

en: Purchaser Email
ro: Email cumpărător

en: Purchaser Name
ro: Nume cumpărător

en: RSVP Ticket
ro: Bilet RSVP

en: RSVP Tickets
ro: Bilete RSVP

[ctx: RSVP form save value]
en: Save %s
ro: Salvează %s

en: RSVP is not currently active
ro: În prezent RSVP nu este activ.

en: Rating:
ro: Evaluare:

en: Recent Template Changes
ro: Modificări recente șablon

[ctx: Registration link on Tribe Commerce checkout page, shown as an alternative the login link]
en: create an account
ro: creează un cont

en: Remove
ro: Înlătură

en: Remove Ticket
ro: Înlătură biletul

en: Renew Your License Now
ro: Reînnoiește-ți licența acum

en: Requires:
ro: Cerinţe:

en: Return to Cart
ro: Întoarce-te la coș

en: Return to Plugins page
ro: Înapoi la pagina Module

en: Return to the %1$sAttendees Report%2$s.
ro: Înapoi la %1$sRaport participanți%2$s.

en: Reunion
ro: Réunion

en: Romania
ro: România

en: Russian Federation
ro: Federația Rusă

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ro: São Tomé și Príncipe

en: Saint Barth&eacute;lemy
ro: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
ro: Insula Sfânta Elena

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Sfântul Cristofor și Nevis

en: Saint Lucia
ro: Sfânta Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre și Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
ro: Sfântul Vicențiu și Grenadinele

en: Sale Duration
ro: Perioadă de vânzare

en: Sale Price:
ro: Preț de vânzare:

en: Sales report
ro: Raport de vânzări

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Save Attendee Info
ro: Salvează informațiile participantului

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Save and View Cart
ro: Salvează și vezi coșul

en: Search Orders
ro: Caută comenzi

en: Security Code
ro: Cod de securitate

en: See an example of the link
ro: Priviţi un exemplu de legătură

en: See who purchased tickets to this event
ro: Vezi cine a cumpărat bilete la acest eveniment

en: Select a Country:
ro: Selectează o țară:

en: Select a User:
ro: Selectează un utilizator:

en: Select all pages
ro: Selectează toate paginile

en: Select an Image
ro: Selectează o imagine

en: Select an option
ro: Selectează o opțiune

en: Select...
ro: Selectare...

en: Sell using:
ro: Vinde folosind:

en: Send Email
ro: Trimite email

en: Send RSVP confirmation to:
ro: Trimite confirmarea RSVP la:

en: Send the attendee list by email
ro: Trimite lista de participanți prin email

en: Sending...
ro: Trimit...

en: Set as %s header
ro: Setează ca antet %s

en: Settings
ro: Setări

en: Settings overview
ro: Prezentare generală setări

en: Settings saved.
ro: Setări salvate.

en: Show The Events Calendar link
ro: Afişare legătură The Events Calendar

en: Slovakia (Slovak Republic)
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: Sorry, key validation server is not available.
ro: Regret, serverul pentru validare cheie nu este disponibil.

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud, Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: Start sale:
ro: Începere vânzare:

en: Status
ro: Stare

en: Stock
ro: Stoc

[ctx: Success page tickets table header]
en: Price
ro: Preț

[ctx: Success page tickets table header]
en: Quantity
ro: Cantitate

[ctx: Success page tickets table header]
en: Subtotal
ro: Sub-total

en: Suggested text:
ro: Text sugerat:

en: Support for Event Tickets
ro: Suport pentru Event Tickets

en: Suriname
ro: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ro: Insulele Svalbard și Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Swiss Franc (CHF)
ro: Franc elvețian (CHF)

en: Switzerland
ro: Elveția

en: Syrian Arab Republic
ro: Siria

en: System Information
ro: Informații despre sistem

en: Tajikistan
ro: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
ro: Tanzania

en: Terms
ro: Termeni

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Thank you for confirming that you will not be attending the above event.
ro: Îți mulțumim pentru că ai confirmat că nu vei participa la evenimentul de mai sus.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
ro: Mulțumesc pentru inițializarea unei chei valide. Va expira pe %s

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
ro: Events Calendar este un modul proiectat cu grijă, extensibil, care îți permite să partajezi cu ușurință evenimente.

en: The WordPress term ID
ro: ID-ul termenului WordPress

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
ro[0]: Setarea de mai sus nu a fost salvată. Celelalte setări au fost salvate cu succes.
ro[1]: Setările de mai sus nu a fost salvate. Celelalte setări au fost salvate cu succes.
ro[2]: Setările de mai sus nu a fost salvate. Celelalte setări au fost salvate cu succes.

[ctx: The associated field is required.]
en: (required)
ro: (obligatoriu)

en: The attendee creation date
ro: Data creării participantului

en: The attendee email address
ro: Adresa de email a participantului

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
ro: Dimensiunea maximă a imaginii în email, va fi de 580px lăţime şi orice înălţime, şi va fi redimensionata pentru mobile. Dacă doriţi suportul pentru "retina" folosiţi o imagine cu lăţimea de 1160px.

en: The post ID
ro: ID-ul articolului

en: The post ID is invalid.
ro: ID-ul articolului este invalid.

en: The request was sent insecurely.
ro: Solicitarea a fost trimisă nesigur.

en: The request wasn't sent from this tab.
ro: Solicitarea nu a fost trimisă din această filă.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
ro: Fișierul jurnal selectat este gol sau nu a fost încă generat.

en: The term description
ro: Descrierea termenului

en: The term name
ro: Numele termenului

en: The term slug
ro: Descriptorul termenului

en: The ticket creation date
ro: Data creării biletului

en: The ticket description
ro: Descrierea biletului

en: The ticket title
ro: Titlul biletului

en: There are no fields setup for this tab yet.
ro: Nu este niciun câmp setat pentru această filă încă.

en: There was an error
ro: A fost o eroare

en: These API keys may include the following third party services: Google Maps and PayPal.
ro: Aceste chei API pot include următoarele servicii terțe: Googe Maps și Paypal.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
ro: Acestă informație este doar orientativă și nu trebuie considerată drept consultanță juridică.

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
ro: Aici este locul în care pot fi modificate toate setările de rețea globale pentru The Events Calendar.

en: This ticket was moved to %1$s from %2$s
ro: Acest bilet a fost mutat din %2$s în %1$s

en: Through the usage of Event Tickets, Event Tickets Plus, and Community Tickets, information may be collected and stored within your website’s database.
ro: Prin folosirea Event Tickets, Event Tickets Plus și Community Tickets, informațiile pot fi colectate și stocate în baza de date a sitului tău web.

en: Ticket #
ro: Bilet #

en: Ticket Type *
ro: Tip de bilet *

en: Ticket summary
ro: Rezumat bilet

en: Tickets
ro: Bilete

en: Tickets Settings
ro: Setări bilete

en: Tickets are no longer available
ro: Biletele nu mai sunt disponibile

en: Tickets are not yet available
ro: Biletele nu sunt încă disponibile

[ctx: Tickets are sold out.]
en: Sold Out
ro: Vândute

en: To begin using %2$s, please install and activate %3$s.
ro: Pentru a începe să folosești %2$s, te rog instalează și activează %3$s.

en: Total Capacity
ro: Capacitate totală

en: Tribe Commerce Ticket
ro: Bilet Tribe Commerce

en: Tribe Commerce Tickets
ro: Bilete Tribe Commerce

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad și Tobago

en: Troubleshooting common problems
ro: Probleme obișnuite de depanare

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks și Caicos

en: Type:
ro: Tip:

en: U.S. Dollar (USD)
ro: Dolar american (USD)

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: Undo Check in
ro: Anulare Rezervare

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

en: United States
ro: Statele Unite ale Americii

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele Minore Îndepărtate ale Statelor Unite

en: Update %s
ro: Actualizează %s

en: Update RSVP
ro: Actualizează RSVP

en: Update Ticket
ro: Actualizează biletul

en: Upgrade Plugin
ro: Actualizează modulul

en: Upload Image
ro: Încarcă o imagine

en: Valid Key! Expires on %s
ro: Cheie validă! Expiră pe %s

en: Viet Nam
ro: Vietnam

en: View
ro: Vizualizare

en: View %s
ro: Vezi %s

en: View Attendees
ro: Vezi participanții

en: View Sales Report
ro: Vezi raportul de vânzări

en: View order
ro: Vezi comanda

en: View your %s
ro: Vezi %s

en: Virgin Islands (British)
ro: Insulele Virgine Britanice

en: Virgin Islands (U.S.)
ro: Insulele Virgine (S.U.A.)

en: Visit the Add-on Page
ro: Vizitează pagina cu suplimente

en: Wallis and Futuna Islands
ro: Insulele Wallis și Futuna

en: Warning
ro: Avertizare

en: Warnings and errors
ro: Avertizări și erori

en: We hope our plugin is helping you out.
ro: Sperăm că suplimentul nostru vă este de ajutor.

en: We make use of certain API keys, in order to provide specific features.
ro: Folosim anumite chei API pentru a oferi funcționalități specifice.

en: Welcome to Event Tickets!
ro: Bine ai venit la Event Tickets!

en: Western Sahara
ro: Sahara Occidentală

en: What personal data we collect and why we collect it
ro: Ce date personale colectăm și de ce le colectăm

en: Where We Send Your Data
ro: Unde îți trimitem datele

en: Who's Attending?
ro: Cine participă?

en: Whoops!
ro: Hopa!

en: YYYY-MM-DD
ro: DD.MM.YYYY

en: Yes
ro: Da

en: You are up to date!
ro: Aveţi versiunea actualizată!

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
ro: Poți folosi Opțiuni ecran pentru a selecta care coloane vrei să le vezi. Selecția funcționează în tabelul de mai jos, în email, pentru tipărire sau pentru export în format CSV.

en: You confirmed you will not be attending %s
ro: Ai confirmat că nu vei participa la %s

en: You don't have permission to do that.
ro: Nu ai permisiunea de a face acest lucru.

en: You have %1s for this %2s.
ro: Ai %1s pentru acest %2s.

en: You need to select a user or type a valid email address
ro: Trebuie să selectezi un utilizator sau să tastezi o adresă email validă

en: You need to upgrade!
ro: Trebuie să actualizezi!

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
ro: Informațiile de mai jos ar trebui incluse în secțiunile corespunzătoare ale politicii tale de confidențialitate.

en: You've requested a non-existent tab.
ro: Ai solicitat o filă inexistentă.

en: Your form had the following errors:
ro: Formularul tău a avut următoarele erori:

en: Your order (#%s) is currently processing. Once completed, you'll receive your ticket(s) in an email.
ro: Comanda ta (#%s) este procesată acum. După finalizare, vei primi biletul (biletele) prin email.

en: Your tickets
ro: Biletele tale

[ctx: admin edit ticket panel heading]
en: Edit %s
ro: Editează %s

en: and
ro: și

[ctx: attendee event actions]
en: Edit
ro: Editează

[ctx: attendee event actions]
en: Edit %s
ro: Editează %s

[ctx: attendee event actions]
en: View
ro: Vezi

[ctx: attendee event actions]
en: View %s
ro: Vezi %s

[ctx: attendee export]
en: %s ID
ro: ID %s

[ctx: attendee export]
en: Order ID
ro: ID comandă

[ctx: attendee export]
en: Order Status
ro: Stare comandă

[ctx: attendee export]
en: Purchaser Email Address
ro: Adresă email cumpărător

[ctx: attendee export]
en: Purchaser Name
ro: Nume cumpărător

[ctx: attendee screen bulk actions]
en: Move
ro: Mută

[ctx: attendee screen summary]
en: %s Details
ro: Detalii %s

[ctx: attendee summary]
en: Cancelled:
ro: Anulat:

[ctx: attendee summary]
en: Deleted Attendees:
ro: Participanți șterși:

[ctx: attendee summary]
en: Going:
ro: Participă:

[ctx: attendee summary]
en: Not Going:
ro: Nu participă:

[ctx: attendee table]
en: Hide history
ro: Ascunde istoricul

[ctx: attendee table]
en: Primary Information
ro: Informații principale

[ctx: attendee table]
en: Security Code
ro: Cod de securitate

[ctx: attendee table]
en: Status
ro: Stare

[ctx: attendee table]
en: View history
ro: Vezi istoricul

en: attendees
ro: participanți

en: based on %s version
ro: bazată pe versiunea %s

[ctx: blocks rsvp form submit button]
en: Submit %s
ro: Trimite %s

[ctx: delete link]
en: Delete %s
ro: Șterge %s

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
ro: %1$s și %2$s

en: g:i a
ro: G:i

en: list of available functions
ro: listă a funcțiilor disponibile

[ctx: list view buy now ticket button]
en: Buy Now!
ro: Cumpără acum!

[ctx: list view buy now ticket button]
en: Get %s
ro: Ia %s

[ctx: list view rsvp now ticket button]
en: %s Now
ro: %s acum

[ctx: list view rsvp now ticket button]
en: %s Now!
ro: %s acum!

[ctx: login required before purchase]
en: Log in to purchase
ro: Autentifică-te pentru a cumpăra

[ctx: lowercase plural label for Tickets]
en: tickets
ro: bilete

[ctx: lowercase singular label for Ticket]
en: ticket
ro: bilet

[ctx: meta box ticket form]
en: %s Description:
ro: Descriere %s:

[ctx: meta box ticket form]
en: %s Name:
ro: Nume %s:

[ctx: meta box ticket form image]
en: Upload image for the %s header.
ro: Încarcă o imagine pentru antetul %s.

[ctx: not available]
en: n/a
ro: informații indisponibile

en: or
ro: sau

[ctx: order status label]
en: Payment status:
ro: Stare plată:

[ctx: plural label for Tickets]
en: Tickets
ro: Bilete

[ctx: post type details]
en: %s Details
ro: Detalii %s

[ctx: provider_plugin_name]
en: Tickets
ro: Bilete

[ctx: row action]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: row action]
en: Move
ro: Mută

[ctx: singular label for Ticket]
en: Ticket
ro: Bilet

en: these instructions
ro: aceste instrucțiuni

[ctx: ticket price validation error]
en: %s price must be greater than zero.
ro: Prețul %s trebuie să fie mai mare decât zero.

[ctx: tickets fields settings enabled post types]
en: Post types that can have %s
ro: Tipuri de articol care pot avea %s

[ctx: tickets fields settings paypal email subject]
en: You have %s!
ro: Ai %s!

[ctx: tickets fields settings title]
en: %s Settings
ro: Setări %s

[ctx: tickets process button text]
en: Confirm %s
ro: Confirmă %s

en: unknown date
ro: dată necunoscută
