Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to nb_NO translation catalogue (507 entries)

en:  (taking place on %s)
nb_NO: (finner sted den %s)

en:  and
nb_NO:  og

en:  on %s
nb_NO:  den %s

en: %1$s %2$s left | %1$s %3$s left
nb_NO[0]: %1$s %2$s igjen
nb_NO[1]: %1$s %3$s igjen

en: %1$s available
nb_NO: %1$s tilgjengelig

en: %1$s information (%2$s and %3$s): name, email address, and %4$s number/SKU (via check-in page)
nb_NO: %1$s informasjon (%2$s and %3$s): navn, epostadresse, og %4$s nummer/SKU (via innloggingssiden)

en: %1$s spot left | %1$s spots left
nb_NO[0]: %1$s billett tilgjengelig
nb_NO[1]: %1$s billetter tilgjengelig

en: %d ticket available
nb_NO: %d billett tilgjengelig

en: %d tickets available
nb_NO: %d billetter tilgjengelig

en: %d total ticket
nb_NO: %d billett

en: %d total tickets
nb_NO: %d billetter

en: %s Settings
nb_NO: %s innstillinger

en: %s are no longer available
nb_NO: %s er ikke lengre tilgjengelig

en: %s are not yet available
nb_NO: %s er ikke tilgjengelig enda

en: %s cannot be a duplicate
nb_NO: %s kan ikke være et duplikat

en: %s cannot be the same as %s.
nb_NO: %s kan ikke være det samme som %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
nb_NO: %s må være et tall mellom 0 og 21.

en: %s must be a number or percentage.
nb_NO: %s må være ett nummer.

en: %s must be a phone number.
nb_NO: %s må være et telefonnummer.

en: %s must be a positive number or percent.
nb_NO: %s må være et positivt tall eller prosent.

en: %s must be a positive number.
nb_NO: %s må være et positivt tall.

en: %s must be a valid URL.
nb_NO: %s må være en gyldig URL.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
nb_NO: %s må være en gyldig kortlenke (tall, bokstaver, bindestrek og understrek).

en: %s must consist of 5 numbers.
nb_NO: %s må inneholde 5 tall.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
nb_NO: %s kan kun inneholde bokstaver, tall, strek, apostrof eller mellomrom.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
nb_NO: %s må inneholde bokstaver, mellomrom, apostrofer og bindestrek.

en: %s must contain numbers and letters only
nb_NO: %s må inneholde kun tall og bokstaver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
nb_NO: %s må ikun nneholde tall, bokstaver og punktum

en: %s must have a value that's part of its options.
nb_NO: %s må ha en verdi i samsvar med valgmulighetene.

en: %s spot left | %s spots left
nb_NO[0]: %s billett tilgjengelig
nb_NO[1]: %s billetter tilgjengelig

en: %s ticket left | %s tickets left
nb_NO[0]: %s billett igjen
nb_NO[1]: %s billetter igjen

en: %s will be available on
nb_NO: %s vil være tilgjengelig den

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
nb_NO: %s. Alle de mest vanlige (og ikke fullt så vanlige) svarene på spørsmål som vi mottar er her. Det er ofte den raskeste veien til å finne et svar!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
nb_NO: %s. Å teste for en eksisterende konflikt er den beste begynnelsen for feilsøking i dybden. Vi vil ofte be deg følge disse trinnene når du starter en ny tråd, så å gjøre dette på forhånd vil være veldig hjelpsomt.

[ctx: %s: ticket name.]
en: Increase ticket quantity for %s
nb_NO: Utvid billettantall for %s

en: (0 or empty for free tickets)
nb_NO: (0 eller blankt for gratis billetter)

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
nb_NO: (Gjeldende salgspris - dette kan styres via produkteditoren)

en: (deleted)
nb_NO: (slettet)

en: A valid license key is required for support and updates
nb_NO: En gyldig lisensnøkkel er nødvendig for brukerstøtte og oppdateringer

en: Activate %s
nb_NO: Aktiver %s

en: Activate Plugin
nb_NO: Aktiver utvidelse

en: Active
nb_NO: Aktiv

en: Active Users:
nb_NO: Aktive brukere:

en: Add Tickets
nb_NO: Legg til billett

en: Add a new ticket
nb_NO: Legg til ny billett

en: Add new ticket
nb_NO: Legg til ny billett

[ctx: Add tickets to cart.]
en: Get %s
nb_NO: Bestill %s

en: Advanced Post Manager
nb_NO: Avansert innlegg manager

en: Advanced Settings
nb_NO: Avanserte innstillinger

en: Algeria
nb_NO: Algerie

en: Allow use of my attendee data publicly on this site.
nb_NO: Tillat bruk av deltakerdataene mine offentlig på dette nettstedet.

en: Already Installed
nb_NO: Allerede installert

en: An error occurred while saving, please try again.
nb_NO: Det oppstod en feil under lagring. Prøv på nytt.

en: Antigua and Barbuda
nb_NO: Antigua og Barbuda

en: Are you sure you want to cancel?
nb_NO: Er du sikker på at du vil avbryte?

en: Attendee
nb_NO: Deltager

en: Attendee %d
nb_NO: Deltager %d

en: Attendee Information
nb_NO: Deltagerinformasjon

en: Attendee List
nb_NO: Deltakerliste

en: Attendee List for: %s
nb_NO: Deltakerliste for: %s

en: Attendee Registration
nb_NO: Deltagerregistrering

en: Attendee email and/or full name is missing
nb_NO: Deltakers e-post og/eller fullt navn mangler

en: Attendee field "%s" is empty.
nb_NO: Deltagerfelt "%s" er tomt.

en: Attendee field "%s" is not set.
nb_NO: Deltakerfelt "%s" er ikke angitt.

en: Attendee information has been saved.
nb_NO: Deltagerinformasjon har blitt lagret.

[ctx: Attendee number]
en: Attendee %1$s
nb_NO: Deltaker %1$s

[ctx: Attendee registration mini-cart/ticket summary title.]
en: Ticket Summary
nb_NO: Billettsammendrag

en: Attendee reports
nb_NO: Deltagerrapport

en: Attendees
nb_NO: Deltakere

en: Available
nb_NO: Tilgjengelig

en: Available:
nb_NO: Tilgjengelig

en: Azerbaijan
nb_NO: Azerbadjan

en: Back to cart
nb_NO: Tilbake til handlekurv

en: Bosnia and Herzegovina
nb_NO: Bosnia og Herzegovina

en: Brazil
nb_NO: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
nb_NO: Det britiske territoriet i Indiahavet

en: Buy now
nb_NO: Kjøp nå

en: Cambodia
nb_NO: Kambodja

en: Can't Go:
nb_NO: Kan ikke komme

en: Can't go
nb_NO: Kan ikke komme

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Capacity
nb_NO: Kapasitet

en: Capacity:
nb_NO: Kapasitet

en: Cape Verde
nb_NO: Cap Verde

en: Cayman Islands
nb_NO: Cayman-øyene

en: Cheatin Huh?
nb_NO: Jukser, hva?

en: Check In
nb_NO: Innsjekking

en: Check in
nb_NO: Innsjekk

en: Check it out!
nb_NO: Sjekk det ut!

en: Check our Knowledgebase
nb_NO: Sjekk ut vår kunnskapsbase

en: Check out the available add-ons
nb_NO: Sjekk ut de tilgjengelige tilleggene

en: Checkout
nb_NO: Kasse

en: Checkout Now
nb_NO: Fullfør bestilling

en: Christmas Island
nb_NO: Christmas-øya

en: Click to hide history
nb_NO: Klikk for å skjule historikk

en: Click to view the history
nb_NO: Klikk for å se historikk

en: Close this dialog window
nb_NO: Lukk dialogvindu

[ctx: Closes the ticket description]
en: Less
nb_NO: Lukk

en: Cocos (Keeling) Islands
nb_NO: Kokosøyene (Keelingøyene)

en: Columns
nb_NO: Kolonner

en: Community Events
nb_NO: Communityhendelser

en: Comoros
nb_NO: Komorene

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
nb_NO: Sammenligningsvalidering mislyktes fordi ingen sammenligningsverdi var angitt for felt %s

en: Completed
nb_NO: Fullført

en: Congo
nb_NO: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
nb_NO: Kongo, Den demokratiske republikken

en: Cook Islands
nb_NO: Cook-øyene

en: Copy to clipboard
nb_NO: Kopier til utklippstavlen

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
nb_NO: Liste over land må være formatert som ett land pr linje i følgende format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Creating Tickets
nb_NO: Opprett billetter

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
nb_NO: Kroatia (lokalt navn: Hrvatska)

en: Currently full
nb_NO: For øyeblikket fullbooket.

en: Customizing Event Tickets
nb_NO: Tilpasse Event Tickets

en: Date
nb_NO: Dato

en: Date Format Settings
nb_NO: Dato format

en: Day
nb_NO: Dag

[ctx: Days to RSVP]
en: %1$s %2$s %3$s day left to %4$s | %1$s %2$s %3$s days left to %4$s
nb_NO[0]: %1$s %2$s %3$s dag igjen for å %4$s
nb_NO[1]: %1$s %2$s %3$s dager igjen for å %4$s

en: Debug Bar Plugin
nb_NO: Feilsøkingslinje-plugin

en: Debug mode
nb_NO: Feilsøkingsmodus

[ctx: Decrease ticket quantity button title]
en: Decrease ticket quantity for %s
nb_NO: Reduser antall billetter for %s

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Description:
nb_NO: Beskrivelse

en: Disclaimer:
nb_NO: Ansvarsfraskrivelse:

en: Display
nb_NO: Vis

en: Download
nb_NO: Last ned

en: East Timor
nb_NO: ØstTimor

en: Edit
nb_NO: Editer

en: Edit in %s
nb_NO: Rediger i %s

en: Edit ticket
nb_NO: Rediger billett

en: Email
nb_NO: E-post

en: Email Address:
nb_NO: E-post:

en: Email notifications
nb_NO: E-postvarslinger

en: Email sent successfully!
nb_NO: Sending av epost var vellykket!

en: Empty user and email
nb_NO: Brukernavn og epost mangler

en: Enable "Can't Go" responses
nb_NO: Slå på  "kan ikke komme" svar

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
nb_NO: Aktiver dette valget for å logge debuggingsinformasjon. Som standard vil dette logge til din server PHP error log. Hvis du vil se loggmeldingene i nettleseren anbefaler vi at du installerer %s og ser etter "Tribe"-fanen under debug output.

en: Enabling this allows your gravatar and name to be present for other attendees to see.
nb_NO: Hvis du aktiverer dette vil ditt navn og din gravatar vises for de andre deltagerne.

en: End sale:
nb_NO: Salgsslutt:

en: Error when sending the email
nb_NO: En feil oppstod ved sending av epost

en: Event Add-Ons
nb_NO: Hendelse tillegg

en: Event Submission Form
nb_NO: Arrangementsskjema

en: Eventbrite Tickets
nb_NO: Eventbrite billetter

en: Events
nb_NO: Kamper

en: Events Happening Now
nb_NO: Begivenheter som skjer nå

en: Events Settings
nb_NO: Hendelsesinnstillinger

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
nb_NO: Events Tickets er en nøye bearbeidet, utvidbar utvidelse som lar deg selge billetter til dine hendelser på en enkel måte.

en: Export
nb_NO: Eksport

en: FREE
nb_NO: GRATIS

en: Falkland Islands (Malvinas)
nb_NO: Falklandsøyene (Malvinas)

en: Features overview
nb_NO: Oversikt funksjoner

en: Field ID:
nb_NO: Felt ID:

en: Find events to attend on %1$s
nb_NO: Finn arrangementer å delta på den %1$s

en: Finish!
nb_NO: Fullfør!

en: Free
nb_NO: Gratis

en: French Guiana
nb_NO: Fransk Guyana

en: French Southern Territories
nb_NO: Franske sørlige territorier

en: Full Name
nb_NO: Fullt navn

en: General
nb_NO: Generelle

[ctx: Get Tickets button.]
en: Get %s
nb_NO: Bestill %s

en: Getting More Help
nb_NO: Få mer hjelp

en: Getting Support
nb_NO: Få hjelp

en: Going
nb_NO: Deltar

en: Greenland
nb_NO: Grønnland

en: Heard and McDonald Islands
nb_NO: Heardøya og McDonaldøyene

en: Hello,
nb_NO: Hei,

en: Help
nb_NO: Hjelp

[ctx: Helper link in Ticket Editor]
en: Learn More
nb_NO: Les mer

en: Hide Warning
nb_NO: Skjul varsel

en: Hide the following settings tabs on every site:
nb_NO: Skjul de følgende innstillingsfaner på alle sites:

en: History
nb_NO: Historikk

en: Holy See (Vatican City State)
nb_NO: Vatikanstaten

en: If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
nb_NO: Hvis du ikke setter en start/slutt dato for salget vil billettene bli tilgjengelige fra nå og til hendelsen slutter.

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
nb_NO: Hvis du har en gyldig lisens for en av våre betalte utvidelser kan du %s i våre premium hjelpeforum. Vårt hjelpeteam overvåker forumene og vil svare på ditt innlegg innen 24-48 timer (i ukedagene).

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
nb_NO: Hvis du har forsøkt alle trinnene over, og fortsatt opplever problemer, så kan du skrivet et nytt innlegg på vår %s. Vårt hjelpeteam overvåker disse forumene en gang i uken, og vil gladelig hjelpe deg der.

en: Important changes to your tickets
nb_NO: Viktige endringer i billettene dine

en: Includes
nb_NO: Inkluderer

en: Install %s
nb_NO: Installer %s

en: Install Plugin
nb_NO: Installer utvidelse

en: Invalid Email
nb_NO: Ugyldig epostadresse

en: Invalid Event ID
nb_NO: Ugyldig hendelse ID

en: Invalid User ID
nb_NO: Ugyldig bruker-ID

en: Invalid field type specified
nb_NO: Ugyldig felttype spesifisert

en: Invalid or incomplete field passed
nb_NO: Ugyldig eller ufullstendig felt funnet

en: Iran, Islamic Republic of
nb_NO: Iran (Den islamske republikken)

en: Kazakhstan
nb_NO: Kasakhstan

en: Key
nb_NO: Nøkkel

en: Knowledgebase
nb_NO: Kunnskapsbase

en: Korea, Democratic People's Republic of
nb_NO: Den demokratiske folkerepublikken Korea

en: Korea, Republic of
nb_NO: Sør-Korea

en: Kyrgyzstan
nb_NO: Kirgisistan

[ctx: Label below the attendance number]
en: Going
nb_NO: deltagere

[ctx: Label for the RSVP "can't go" version of the not going button]
en: Can't go
nb_NO: Kan ikke delta

[ctx: Label for the RSVP going button]
en: Going
nb_NO: Deltar

[ctx: Label for the RSVP not going button]
en: Not going
nb_NO: deltar ikke

en: Lao People's Democratic Republic
nb_NO: Folkerepublikken Lao

[ctx: Last day to RSVP]
en: Last day to %s
nb_NO: Siste dag for %s

en: Latest Version:
nb_NO: Siste versjon:

en: Learn More
nb_NO: Les mer

en: Learn more
nb_NO: Les mer

en: Leave blank for unlimited
nb_NO: La være tom for ingen begrensning

en: License Key
nb_NO: Lisensnøkkel

en: License key(s) updated.
nb_NO: Lisensnøkkel oppdatert.

en: Licenses
nb_NO: Lisens

en: Loading...
nb_NO: Laster inn...

en: Log in here
nb_NO: Logg inn her

en: Log in to RSVP
nb_NO: Logg inn for RSVP

en: Log in to purchase
nb_NO: Logg inn for å kjøpe

en: Login Requirements
nb_NO: Innloggingskrav

[ctx: Login link on Tribe Commerce checkout page]
en: Log in before purchasing
nb_NO: Logg inn før du kjøper

[ctx: Login link on Tribe Commerce checkout page, shown as an alternative to the registration link]
en: Log in
nb_NO: Logg inn

en: Login to RSVP
nb_NO: Logg inn for RSVP

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
nb_NO: Ser du etter tilleggsfunksjonalitet, inkludert gjentakende hendelser, brukerstyrt metadata, communityhendelser, billettsalg mm?

en: Looking for more immediate support? We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
nb_NO: Ser du etter mer umiddelbar hjelp? Vi tilbyr %1$s ved kjøp av hvilket som helst av våre premium utvidelser (som %2$s). Skaff deg en lisens, og du kan skrive innlegg der direkte, og forvente en respons innen 24-48 timer i ukedagene.

en: Luxembourg
nb_NO: Luxemburg

en: Main %s
nb_NO: Primær %s

en: Manage
nb_NO: Administrer

en: Manage attendees
nb_NO: Administrer deltakere

en: Method
nb_NO: Metode

en: Micronesia, Federated States of
nb_NO: Mikronesiaføderasjonen

en: Moldova, Republic of
nb_NO: Moldova

en: Month
nb_NO: Måned

en: More...
nb_NO: Mer...

en: Move %s
nb_NO: Flytt %s

en: Network
nb_NO: Nettverk

en: Network Settings
nb_NO: Nettverksinnstillinger

en: New Caledonia
nb_NO: Ny-Kaledonia

en: New User Primer
nb_NO: Introduksjon for nye brukere

en: News and Tutorials
nb_NO: Nyheter og tutorials

en: Next guest
nb_NO: Ny gjest

en: No
nb_NO: Nei

en: No checkbox options specified
nb_NO: Ingen valg er spesifisert

en: No order confirmation is available because no purchase was made.
nb_NO: Ingen ordrebekreftelse er tilgjengelig fordi det ikke ble gjort noe kjøp.

en: No radio options specified
nb_NO: Ingen valg spesifisert

en: No select options specified
nb_NO: Ingen valg spesifisert

en: Non-existant field validation function passed
nb_NO: Ikke-eksisterende feltfunksjon funnet

en: None of your settings were saved. Please try again.
nb_NO: Ingen innstillinger lagret, prøv igjen.

en: Norfolk Island
nb_NO: Norfolkøyene

en: Norwegian Krone (NOK)
nb_NO: Norske Kroner (NOK)

[ctx: Note about missing required fields, %s is the html-wrapped number of tickets.]
en: You have %s ticket(s) with a field that requires information.
nb_NO: Du har %s billett(er) med et felt som må fylles ut.

[ctx: Note that there are more tickets in the cart, %s is the html-wrapped number.]
en: There are %s other tickets in your cart that do not require attendee information.
nb_NO: Det er %s andre billetter i din handlekurv som ikke trenger deltagerinformasjon.

en: Number of tickets available
nb_NO: Antall billetter tilgjengelig

en: One Moment...
nb_NO: Et øyeblikk...

en: Open the dialog window
nb_NO: Åpne dialogvinduet

[ctx: Opens the ticket description]
en: More
nb_NO: Mer

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
nb_NO: Optimaliser din sides hendelseslister med %1$sThe Events Calendar%2$s, vår gratis kalenderutvidelse. Ser du etter ytterligere funksjonalitet, inkludert gjentagende hendelser, brukerinnsendelse, avansert billettsalg og mer? Sjekk ut vår %3$spremium utvidelse%4$s.

en: Order Total
nb_NO: Ordretotal

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
nb_NO: Vår hjemmesides %s er et flott sted å finne tips og triks for hvordan du tar i bruk og brukertilpasser vår utvidelse.

en: Out of stock!
nb_NO: Utsolgt!

en: Pitcairn
nb_NO: Pitcairnøyene

en: Please confirm that you would like to delete this attendee.
nb_NO: Vennligst bekreft at du vil slette denne deltageren.

en: Please fill in all required fields.
nb_NO: Vennligst fyll ut påkrevde felt.

en: Please fill in required information before proceeding
nb_NO: Fyll ut nødvendig informasjon før du fortsetter

en: Please fill in the ticket confirmation name and email fields.
nb_NO: Fyll inn navn- og e-post-felt.

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
nb_NO: Vennligst merk at all direkte støtte blir gitt via våre forum. Du kan sende e-post eller en tweet til oss... men vi vil sannsynligvis henvise deg tilbake til forumene 😄

en: Please submit your RSVP information, including the total number of guests.
nb_NO: Send inn din RSVP-informasjon, inkludert totalt antall gjester.

en: Please submit your information even if you are unable to attend.
nb_NO: Vennligst send inn informasjonen din selv om du ikke kan delta.

en: Plugin Active
nb_NO: Utvidelse aktiv

en: Plugin Inactive
nb_NO: Utvidelse deaktivert

en: Plus
nb_NO: Pluss

en: Post draft updated.
nb_NO: Utkast oppdatert.

en: Post published. %1$s
nb_NO: Innlegg publisert. %1$s

en: Post scheduled.
nb_NO: Innlegg planlagt.

en: Post submitted.
nb_NO: Innlegg innstendt.

en: Post updated. %1$s
nb_NO: Innlegg oppdatert. %1$s

en: Price:
nb_NO: Pris:

en: Print
nb_NO: Skriv ut

en: Privacy
nb_NO: Personvern

en: Promoter All rights reserved.
nb_NO: Arrangør Alle rettigheter forbeholdt.

en: Publishing Control
nb_NO: Publiseringskontroll

en: Purchased by %1$s (%2$s)
nb_NO: Kjøpt av %1$s (%2$s)

en: Purchaser
nb_NO: Kjøper

en: Purchaser Email
nb_NO: Kjøpers e-post

en: Purchaser Name
nb_NO: Kjøpers navn

en: Quantity
nb_NO: Antall

en: RSVP
nb_NO: Svar utbedes

en: RSVP Closed
nb_NO: RSVP lukket

en: RSVP Here
nb_NO: RSVP her

[ctx: RSVP attendee registration form title]
en: Guest %1$s
nb_NO: Gjest %1$s

[ctx: RSVP attendee registration sidebar guest button]
en: Guest %1$s
nb_NO: Gjest %1$s

[ctx: RSVP block inactive content]
en: %s are not yet available
nb_NO: %s er ikke tilgjengelig enda.

[ctx: RSVP block inactive content in the past]
en: %s are no longer available
nb_NO: %s er ikke lengre tilgjengelig

[ctx: RSVP form save value]
en: Save %s
nb_NO: Lagre %s

[ctx: RSVP form toggle button text]
en: New %s
nb_NO: Ny %s

en: Rating:
nb_NO: Vurdering:

en: Read more
nb_NO: Les mer

en: Read more about our support policy
nb_NO: Les mer om våre regler for hjelp og støtte

en: Read more.
nb_NO: Les mer.

en: Reads
nb_NO: Leser

en: Registered User Settings
nb_NO: Innstillinger for registrerte brukere

[ctx: Registration link on Tribe Commerce checkout page, shown as an alternative the login link]
en: create an account
nb_NO: opprett en konto

[ctx: Remaining RSVP quantity]
en: %1$s %2$s %3$s remaining
nb_NO: %1$s %2$s %3$s igjen

en: Remove
nb_NO: Slett

en: Requires:
nb_NO: Krever:

en: Reserved by %1$s (%2$s)
nb_NO: Reservert av %1$s (%2$s)

en: Return to Cart
nb_NO: Tilbake til handlekurven

en: Return to the %1$sAttendees Report%2$s.
nb_NO: Tilbake til %1$sdeltakerrapport%2$s.

en: Reunion
nb_NO: Gjenforening

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
nb_NO: Rewrite rules ble slettet da denne hjelpesiden ble lastet. Det er sannsynlig, at det er en rewrite rule flush som finner sted i et plugin eller theme.

en: Russian Federation
nb_NO: Russland

en: Saint Kitts and Nevis
nb_NO: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
nb_NO: Sankta Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
nb_NO: St. Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
nb_NO: Saint Vincent og Grenadinene

en: Sale Price:
nb_NO: Tilbudspris:

en: Sales by %s Type
nb_NO: Salg etter %s type

en: Saudi Arabia
nb_NO: Saudi-Arabia

en: Save Attendee Info
nb_NO: Lagre deltagerinformasjon

en: Save Changes
nb_NO: Lagre endringer

en: Save and Checkout
nb_NO: Lagre og fullfør bestilling

en: Save and View Cart
nb_NO: Lagre og se handlekurv

[ctx: Save attendee meta and proceed to checkout.]
en: Save & Checkout
nb_NO: Lagre og fullfør

en: Save settings
nb_NO: Lagre innstillinger

en: Security Code
nb_NO: Sikkerhetskode

en: See an example of the link
nb_NO: Se et eksempel på lenken

en: See who purchased tickets to this event
nb_NO: Se hvem som kjøpte billetter til denne hendelsen

en: Select a Country:
nb_NO: Velg et land:

en: Select a User:
nb_NO: Velg en bruker:

en: Select an Image
nb_NO: Velg et bilde

en: Select an option
nb_NO: Velg et alternativ

en: Select the ticket type that the tickets should be transferred to:
nb_NO: Velg billettypen som billettene skal overføres til:

en: Select...
nb_NO: Velg...

en: Sell using:
nb_NO: Selg ved å bruke:

en: Send Email
nb_NO: Send e-post

en: Send RSVP confirmation to:
nb_NO: Send RSVP bekreftelse til:

en: Send the attendee list by email
nb_NO: Send deltakerlisten via epost

en: Sending...
nb_NO: Sender...

en: Settings
nb_NO: Alternativer

en: Settings overview
nb_NO: Oversikt innstillinger

en: Settings saved.
nb_NO: Innstillingene ble lagret.

en: Show The Events Calendar link
nb_NO: Vis The Events Calendar link

en: Slovakia (Slovak Republic)
nb_NO: Slovakia (Slovakiske Republikk)

en: Sold
nb_NO: Solgt

en: Solomon Islands
nb_NO: Salomonøyene

en: Something happened here.
nb_NO: Noe skjedde her.

en: Sorry, key validation server is not available.
nb_NO: Beklager, nøkkelvalideringsserveren er ikke tilgjengelig.

en: South Georgia, South Sandwich Islands
nb_NO: Sør-Georgia, Sør-Sandwichøyene

en: Start sale:
nb_NO: Start salg:

en: State
nb_NO: Fylke

en: Stock
nb_NO: Lagerbeholdning

[ctx: Success page tickets table header]
en: Price
nb_NO: Pris

[ctx: Success page tickets table header]
en: Quantity
nb_NO: Antall

[ctx: Success page tickets table header]
en: Subtotal
nb_NO: Delsum

en: Support for Event Tickets
nb_NO: Hjelp med Event Tickets

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
nb_NO: Svalbard og Jan Mayen

en: Syrian Arab Republic
nb_NO: Syria

en: System Information
nb_NO: Systeminformasjon

en: Tajikistan
nb_NO: Tadsjikistan

en: Tanzania, United Republic of
nb_NO: Tanzania

en: Terms
nb_NO: Vilkår

en: Test for a theme or plugin conflict
nb_NO: Test for konflikt med et tema eller en utvidelse

en: Thank you for confirming that you will not be attending the above event.
nb_NO: Takk for at du bekreftet at du ikke vil delta på arrangementet ovenfor.

en: Thank you for confirming!
nb_NO: Takk for at du bekreftet!

en: Thank you for your purchase! You will receive your receipt and tickets via email.
nb_NO: Takk for kjøpet! Du vil motta kvittering og billetter via e-post.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
nb_NO: The Events Calendar er en nøye utformet, utvidbar utvidelse som lar deg dele dine hendelser på en enkel måte.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
nb_NO[0]: Innstillingen over ble ikke lagret. Øvrige innstillinger ble lagret.
nb_NO[1]: Innstillingene over ble ikke lagret. Øvrige innstillinger ble lagret.

[ctx: The associated field is required.]
en: (required)
nb_NO: (påkrevd)

[ctx: The default RSVP/ticket email subject]
en: Your %1$s from %3$s | Your %2$s from %3$s
nb_NO[0]: Din %1$s fra %3$s
nb_NO[1]: Dine %2$s fra %3$s

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
nb_NO: Maksimal bildestørrelse i eposten vil være 580px bred og hvilken som helst høyde, og deretter skalert for mobil. Hvis du vil ha "retina"-støtte, bruk et bilde skalert til 1160px bredde.

en: The request was sent insecurely.
nb_NO: Forespørselen ble sendt usikret.

en: The request wasn't sent from this tab.
nb_NO: Forespørselen ble ikke sendt fra denne fanen.

en: There are no fields setup for this tab yet.
nb_NO: Det er ikke satt opp noen felt for denne fanen ennå.

en: This %s is no longer active.
nb_NO: Denne %s er ikke lengre aktiv.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
nb_NO: Denne kalenderen drives av The Events Calendar.

en: This ticket has Attendee Information Fields configured.
nb_NO: Denne billetten har deltakerinformasjonsfelt konfigurert.

en: This ticket is no longer active.
nb_NO: Denne billetten er ikke lengre tilgjengelig.

en: Ticket #
nb_NO: Billett #

en: Ticket Capacity
nb_NO: Billett kapasitet

en: Ticket summary
nb_NO: Billettsammendrag

en: Ticketed
nb_NO: Billeterte

en: Tickets
nb_NO: Billetter

[ctx: Tickets are sold out.]
en: Sold Out
nb_NO: Utsolgt

[ctx: Tickets available]
en: %1$s %2$s %3$s available
nb_NO: %1$s %2$s %3$s tilgjengelig

en: To see a list of events you're attending, you will need to log in.
nb_NO: For å se en liste over begivenheter du deltar på, må du logge på.

[ctx: Toggle for RSVP attendee list.]
en: Show me on public %1$sattendee list%2$s
nb_NO: Vis meg på den offentlige %1$sdeltagerliste%2$s

en: Total
nb_NO: Totalt

en: Total %s
nb_NO: Totalt %s

en: Total %s Ordered
nb_NO: Totalt %s bestilt

en: Total %s Sales
nb_NO: Totalt %s salg

[ctx: Total selected tickets count.]
en: Quantity:
nb_NO: Antall:

[ctx: Total selected tickets price.]
en: Total:
nb_NO: Totalt:

en: Trinidad and Tobago
nb_NO: Trinidad og Tobago

en: Troubleshooting common problems
nb_NO: Feilsøke vanlige problemer

en: Turks and Caicos Islands
nb_NO: Turks- og Caicosøyene

en: Unable to verify your opt-in request, please try again.
nb_NO: Kan ikke bekrefte din registreringsforespørsel, prøv igjen.

en: Undo Check In
nb_NO: Angre innsjekking

en: Undo Check in
nb_NO: Angre innsjekk

en: United States
nb_NO: Amerikas forente stater

en: Unknown or not set
nb_NO: Ukjent eller ikke valgt

en: Unlimited
nb_NO: Ubegrenset

en: Unticketed
nb_NO: Uten billetter

en: Update %s
nb_NO: Oppdater %s

en: Upgrade Plugin
nb_NO: Oppgrader innstikk

en: Valid Key! Expires on %s
nb_NO: Gyldig nøkkel! Utgår på %s

en: Value
nb_NO: Verdi

en: Viet Nam
nb_NO: Vietnam

en: View
nb_NO: Se

en: View %s
nb_NO: Vis %s

en: View Attendees
nb_NO: Se deltagere

en: View Orders
nb_NO: Se ordrer

en: View Tickets
nb_NO: Se billetter

en: View order
nb_NO: Vis ordre

en: View your %s
nb_NO: Se din %s

en: Virgin Islands (British)
nb_NO: De britiske jomfruøyene

en: Virgin Islands (U.S.)
nb_NO: De amerikanske jomfruøyene

en: Visit the Add-on Page
nb_NO: Besøk utvidelsens side

en: Wallis and Futuna Islands
nb_NO: Wallis- og Futunaøyene

en: Want this emailed to you?
nb_NO: Vil du ha dette på e-post til deg?

en: We hope our plugin is helping you out.
nb_NO: Vi håper vår plugin er til hjelp for deg.

en: We wanted to let you know that a ticket you purchased for %2$s has been transferred to %3$s%4$s. Your ticket remains valid and no further action is needed on your part: | We wanted to let you know that the following %1$s tickets for %2$s have been transferred to %3$s%4$s. Your existing tickets remain valid and no further action is needed on your part:
nb_NO[0]: Vi ønsket å fortelle deg at en billett du kjøpte for %2$s er overført til %3$s%4$s. Billetten din forblir gyldig og det er ikke behov for ytterligere handlinger fra din side:
nb_NO[1]: Vi ønsket å fortelle deg at følgende %1$s billetter for %2$s er overført til %3$s%4$s. Dine eksisterende billetter forblir gyldige og det er ikke behov for ytterligere handlinger fra din side:

en: We wanted to let you know that your ticket for %2$s has been transferred to %3$s%4$s. Your ticket remains valid and no further action is needed on your part. | We wanted to let you know that your %1$s tickets for %2$s have been transferred to %3$s%4$s. Your existing tickets remain valid and no further action is needed on your part.
nb_NO[0]: Vi ønsket å fortelle deg at billetten din for %2$s er overført til %3$s%4$s. Billetten din forblir gyldig, og det er ikke behov for ytterligere handlinger fra din side.
nb_NO[1]: Vi ønsket å fortelle deg at %1$s billettene dine for %2$s er overført til %3$s%4$s. Dine eksisterende billetter forblir gyldige, og det er ikke behov for ytterligere handlinger fra din side.

en: Western Sahara
nb_NO: Vestre Sahara

en: When The Events Calendar and Event Tickets are both activated, The Events Calendar must be running version %1$s or greater. Please %2$supdate now.%3$s
nb_NO: Når både The Events Calendar og Event Tickets er aktivert må The Events Calendar ha versjon %1$s eller høyere. Vennligst %2$soppdater nå.%3$s

en: When will ticket sales occur?
nb_NO: Når vil billettsalget skje?

en: Where We Send Your Data
nb_NO: Hvor vi sender opplysninger om deg

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
nb_NO: Mens ressursene over vil hjelpe deg med hovedvekten av problemer vi oppdager, kan det være at du noen ganger trenger ekstra hjelp. Hvis du behøver assistanse med å bruke våre utvidelser og vil at vi skal ta en titt på det, vennligst følg disse stegene:

en: Whoops! It looks like there was a problem with your order. Please contact the site owner for assistance.
nb_NO: Oj! Det ser ut til at det var et problem med bestillingen din. Kontakt nettstedseieren for å få hjelp.

en: Writes
nb_NO: Skriver

en: YYYY-MM-DD
nb_NO: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Year
nb_NO: År

en: Yes
nb_NO: Ja

en: You are going
nb_NO: Jeg kommer

en: You are up to date!
nb_NO: Du er oppdatert!

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
nb_NO: Du kan bruke skjerminnstillinger for å velge hvilke kolonner du ønsker å se. Valget virker i tabellen under, i epost, for utskrift og for CSV-eksporten.

en: You don't have permission to do that.
nb_NO: Du har ikke tillatelse til å gjøre det.

en: You have %1s for this %2s.
nb_NO: Du har %1s til denne %2s.

en: You have not indicated your attendance for any upcoming events.
nb_NO: Du har ikke angitt om du kan delta på noen kommende arrangementer.

en: You have unsaved changes to your tickets. Discard those changes?
nb_NO: Du har ulagrede endringer i billettene dine. Forkast disse endringene?

en: You need to select a user or type a valid email address
nb_NO: Du må velge en bruker eller skrive inn en gyldig epostadresse

en: You need to upgrade!
nb_NO: Du må oppgradere!

en: You've requested a non-existent tab.
nb_NO: Du har etterspurt en ikke-eksisterende flik.

en: Your %1$s from %2$s
nb_NO: Din(e) %1$s fra %2$s

en: Your %1$s has been received! Check your email for your %1$s confirmation.
nb_NO: Din RSVP er mottatt! Sjekk din e-post for bekreftelse.

en: Your Name
nb_NO: Ditt navn

en: Your RSVP was unsuccessful, please try again.
nb_NO: Din RSVP mislyktes, prøv igjen.

en: Your email
nb_NO: Din epost

en: Your form had the following errors:
nb_NO: Ditt skjema hadde følgende feil:

en: Your order (#%s) is currently processing. Once completed, you'll receive your ticket(s) in an email.
nb_NO: Bestillingen din (#%s) behandles for øyeblikket. Når du er ferdig, mottar du billetten (e) dine i en e-post.

en: Your tickets
nb_NO: Dine billetter

[ctx: admin add new ticket panel heading]
en: Add new %s
nb_NO: Legg til ny %s

[ctx: admin edit ticket panel error]
en: %s type is a required field
nb_NO: %s er et påkrevd felt

[ctx: admin editor panel list button label]
en: New %s
nb_NO: Ny %s

en: and
nb_NO: og

en: at
nb_NO: kl:

[ctx: attendee event actions]
en: View
nb_NO: Vis

[ctx: attendee event actions]
en: View %s
nb_NO: Vis %s

[ctx: attendee export]
en: Purchaser Email Address
nb_NO: Kundens e-post

[ctx: attendee export]
en: Purchaser Name
nb_NO: Kundens navn

[ctx: attendee screen summary]
en: Overview
nb_NO: Oversikt

[ctx: attendee summary]
en: Cancelled:
nb_NO: Kansellert:

[ctx: attendee summary]
en: Going:
nb_NO: Deltar

[ctx: attendee summary]
en: Not Going:
nb_NO: Kan ikke delta

[ctx: attendee summary]
en: Total %s:
nb_NO: Antall RSVPs

[ctx: attendee table]
en: View history
nb_NO: Vis historikk

en: attendees
nb_NO: deltakere

[ctx: attendees report screen heading]
en: Attendees for: %1$s [#%2$d]
nb_NO: Deltagere til: %1$s [#%2$d]

en: available
nb_NO: tilgjengelig

[ctx: birthdate field]
en:  Day
nb_NO: Dag

[ctx: birthdate field]
en:  Month
nb_NO: Måned

[ctx: birthdate field]
en:  Year
nb_NO: År

[ctx: blocks rsvp messages success]
en: Check your email for %1$s confirmation.
nb_NO: Sjekk eposten din for %1$s bekreftelse.

[ctx: blocks rsvp messages success]
en: Your %1$s has been received!
nb_NO: Din %1$s er mottatt!

[ctx: blocks rsvp messages success]
en: Your %1$s has been received! Check your email for your %1$s confirmation.
nb_NO: Din %1$s er mottatt! Sjekk din e-post for din %1$s bekreftelse.

[ctx: blocks rsvp messages success]
en: Your %1$s response has been received.
nb_NO: Ditt %1$s svar er mottatt.

[ctx: blocks rsvp status full]
en: %s Full
nb_NO: %s fullt

[ctx: delete link]
en: Delete %s
nb_NO: Slett %s

[ctx: events rsvp full (v2)]
en: Currently full
nb_NO: For øyeblikket fullt

[ctx: events stock sold out (v2)]
en: Sold Out
nb_NO: Utsolgt

[ctx: fallback post type singular name]
en: Post
nb_NO: Innlegg

[ctx: input end time ARIA label]
en: %s end date
nb_NO: %s sluttdato

[ctx: input start time ARIA label]
en: %s start date
nb_NO: %s startdato

en: list of available functions
nb_NO: liste over tilgjengelige funksjoner

[ctx: list view buy now ticket button]
en: Buy Now!
nb_NO: Kjøp nå!

[ctx: list view buy now ticket button]
en: Get %s
nb_NO: Bestill %s

[ctx: list view rsvp now ticket button]
en: %s Now
nb_NO: RSVP nå!

[ctx: list view rsvp now ticket button]
en: %s Now!
nb_NO: %s Nå!

[ctx: list view stock sold out]
en: Sold out
nb_NO: Utsolgt

[ctx: login required before purchase]
en: Log in to purchase
nb_NO: Logg inn for å kjøpe

[ctx: lowercase plural label for Tickets]
en: tickets
nb_NO: billetter

[ctx: lowercase singular label for Ticket]
en: ticket
nb_NO: billett

[ctx: meta box ticket form]
en: %s Description:
nb_NO: %s Beskrivelse:

[ctx: meta box ticket form]
en: %s Name:
nb_NO: %s navn:

[ctx: meta box ticket form button text]
en: Save %s
nb_NO: Lagre %s

[ctx: meta box ticket form toggle]
en: Add new %s
nb_NO: Legg til ny %s

[ctx: move tickets dialog]
en: &laquo; Back
nb_NO: &laquo; Tilbake

[ctx: move tickets dialog]
en: Next &raquo;
nb_NO: Neste &raquo;

[ctx: move tickets dialog]
en: Please be patient while your request is processed&hellip;
nb_NO: Vent litt mens forespørselen din blir behandlet&hellip;

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
nb_NO: med funksjonsnavn:

[ctx: notice if user does not have rsvps]
en: You don't have %s for this event
nb_NO: Du har ikke %s for dette arrangementet

en: open-source forum on WordPress.org
nb_NO: open-source forum på WordPress.org

en: or
nb_NO: eller

[ctx: order status label]
en: Payment status:
nb_NO: Betalingsstatus:

[ctx: order status label]
en: RSVP:
nb_NO: RSVP

[ctx: plural label for Tickets]
en: Tickets
nb_NO: Billetter

en: post a thread
nb_NO: post en ny tråd

[ctx: post type details]
en: %s Details
nb_NO: %s detaljer

en: premium support on our website
nb_NO: premium støtte på vår hjemmeside

[ctx: provider_plugin_name]
en: Tickets
nb_NO: Billetter

[ctx: rsvp must login]
en: You must be logged in to %1$s.
nb_NO: Du må være logget inn for å %1$s.

[ctx: singular label for Ticket]
en: Ticket
nb_NO: Billett

en: the calendar
nb_NO: kalenderen

[ctx: ticket price validation error]
en: %s price must be greater than zero.
nb_NO: %s pris må være høyere enn null.

[ctx: ticket type history]
en: %s history:
nb_NO: %s historikk

[ctx: tickets fields settings paypal email subject]
en: You have %s!
nb_NO: Du har %s!

en: unavailable
nb_NO: utilgjengelig

en: unknown date
nb_NO: ukjent dato

en: unlimited
nb_NO: ubegrenset

[ctx: unlimited remaining stock message]
en: %1$s available
nb_NO: %1$s tilgjengelig
