Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (536 entries)

en:  (taking place on %s)
it: (che si svolge su %s)

en:  and
it:  e

en:  on %s
it: su %s

en: %1$s %2$s left | %1$s %3$s left
it[0]: %1$s %2$s rinamente
it[1]: %1$s %3$s rinamenti

en: %1$s available
it: %1$s disponibile

en: %1$s could not be moved: valid %2$s IDs or a destination ID were not provided.
it: Non è stato possibile spostare i ticket: non sono stati forniti ID biglietto validi o un ID destinazione.

en: %1$s is oversold: there are more %2$s sold than the available capacity. This can occur when the PayPal transaction is not completed immediately, delaying the decrease in %3$s availability. Order %4$s includes %5$s %3$s(s). There are only %6$s %3$s(s) left. %7$s emails have not yet been sent for this order. Choose how to process this order from the options below.
it: %1$s è ipervenduto: ci sono più ticket venduti rispetto alla capacità disponibile. Ciò può verificarsi quando la transazione PayPal non viene completata immediatamente, ritardando la diminuzione della disponibilità dei ticket. L'ordine %2$s include i tikcket di %3$s. Sono rimasti solo ticket %4$s. Le e-mail dei ticket non sono ancora state inviate per questo ordine. Scegli come elaborare questo ordine dalle opzioni di seguito.

en: %1$s type %2$s for %3$s was successfully moved to %4$s. All previously sold %5$s of this type have been transferred to %4$s. Please adjust capacity and stock manually as needed. %2$s %6$s holders have received an email notifying them of the change. You may now close this window!
it: Il tipo di ticket %1$s per %2$s è stato spostato correttamente su %3$s. Tutti i ticket venduti in precedenza di questo tipo sono stati trasferiti su %3$s. Si prega di regolare la capacità e le scorte manualmente secondo necessità. I possessori del ticket di %1$s hanno ricevuto un'e-mail che li ha informati del cambiamento. Ora puoi chiudere questa finestra!

en: %1$s type could not be moved: the %2$s type or destination post was invalid.
it: Non è stato possibile spostare il tipo di ticket: il tipo di ticket o il post di destinazione non era valido.

en: %1$s type was moved to <a href="%2$s" target="_blank">%3$s</a> from <a href="%4$s" target="_blank">%5$s</a>
it: Il tipo di ticket è stato spostato a <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> da <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>

en: %s Settings
it: % Impostazioni

en: %s ago
it: %s fa

en: %s are no longer available
it: %s non sono più disponibili

en: %s are not available as this %s has passed.
it: I ticket non sono disponibili in quanto questo %s è passato.

en: %s cannot be a duplicate
it: %s non può essere un duplicato

en: %s cannot be the same as %s.
it: %s non può essere lo stesso di %s.

en: %s could not be moved: there was an unexpected failure during reassignment.
it: Non è stato possibile spostare i ticket: si è verificato un errore imprevisto durante la riassegnazione.

en: %s must be a number between 0 and 21.
it: %s deve essere un numero tra 0 e 21.

en: %s must be a number or percentage.
it: %s deve essere un numero o una percentuale.

en: %s must be a phone number.
it: %s deve essere un numero telefonico

en: %s must be a positive number.
it: %s deve essere un numero positivo

en: %s must be a valid URL.
it: %s deve essere un URL valido.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
it: %s deve essere uno slug valido (numeri, lettere, trattini, e sottolineature).

en: %s must consist of 5 numbers.
it: %s deve essere costituito da 5 numeri.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
it: %s deve essere costituito da lettere, numeri, trattini, apostrofi, e solo spazi.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
it: %s deve essere costituito da lettere, spazi, apostrofi e trattini.

en: %s must contain numbers and letters only
it: %s deve contenere solo numeri e lettere

en: %s must contain numbers, letters and dots only
it: % s deve contenere solo numeri, lettere e punti

en: %s must have a value that's part of its options.
it: %s deve avere un valore che fa parte delle sue opzioni.

en: %s ticket left | %s tickets left
it[0]: %s ticket mancante
it[1]: %s tickets mancanti

en: %s type could not be moved: unexpected failure during reassignment.
it: Impossibile spostare il tipo di ticket: errore imprevisto durante la riassegnazione.

en: (%s sold) | (%s sold)
it[0]: (%s venduto)
it[1]: (%s venduti)

en: (0 or empty for free tickets)
it: (0 o vuoto per biglietti gratuiti)

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
it: (Prezzo di vendita corrente - questo può essere gestito tramite l'editor di prodotto)

en: (deleted)
it: (eliminato)

en: A unique identifying code for each ticket type you're selling
it: Un codice unico di identificazione per ogni tipo di ticket che stai vendendo

en: A valid license key is required for support and updates
it: È necessaria una chiave di licenza valida per il supporto e aggiornamenti.

en: API Keys
it: Chiavi API

en: Above the event description
it: Sopra la descrizione dell'evento

en: Above the event details
it: Sopra i dettagli dell'evento

en: Activate %s
it: Attiva %s

en: Activate Plugin
it: Attiva plugin

en: Add a new ticket
it: Aggiungi un nuovo ticket

en: Add new ticket
it: Aggiungi un nuovo ticket

[ctx: Add tickets to cart.]
en: Get %s
it: Acquista %s

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Afghanistan
it: Afganistan

en: After a successful PayPal order users will be redirected to this page; use the %s shortcode to display the order confirmation to the user in the page content.
it: Dopo aver effettuato correttamente l'ordine PayPal, gli utenti verranno reindirizzati a questa pagina; utilizzare lo shortcode %s per visualizzare la conferma dell'ordine all'utente nel contenuto della pagina.

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
it: Tutte le informazioni (dati) vengono conservate nel database locale a tempo indeterminato, a meno che non vengano eliminate in altro modo.

en: All supported types
it: Tutti i tipi supportati

en: Already have Event Tickets Plus? You can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
it: Hai già un biglietto per eventi Plus? Puoi %s nei nostri forum di supporto premium. Il nostro team di supporto monitora i forum e risponderà alla tua discussione entro 24-48 ore (durante la settimana).

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: An event
it: Un evento

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Are you sure you want to delete this ticket? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo ticket? Non è possibile annullare la modifica.

en: Aruba
it: Arabia

en: Attendee
it: Partecipanti

en: Attendee %d
it: Partecipante %d

en: Attendee Information
it: Informazioni sui partecipanti

en: Attendee List
it: Lista Partecipanti

en: Attendee List for: %s
it: Lista Partecipanti per: %s

en: Attendee Registration
it: Registrazione dei partecipanti

en: Attendee email and/or full name is missing
it: Manca l'email del partecipante e/o il nome completo

[ctx: Attendee number]
en: Attendee %1$s
it: Partecipante %1$s

en: Attendees
it: Partecipanti

en: Attendees Settings
it: Impostazioni partecipanti

en: Attendees information (%1$s and %2$s): name and email address
it: Informazioni sui partecipanti (RSVP e Ticket): nome e indirizzo email

en: Authorize Promoter
it: Autorizza Promotore

en: Available
it: Disponibile

en: Available:
it: Disponibile:

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Back to cart
it: Torna al carrello

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Below the event description
it: Sotto la descrizione dell'evento

en: Below the event details [default]
it: Sotto i dettagli dell'evento [predefinito]

en: Bhutan
it: Butan

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territori Inglesi dell Oceano Indiano

[ctx: Browser title]
en: %s - PayPal Orders
it: %s - Ordini PayPal

en: Brunei Darussalam
it: Sultanato del Brunei

en: Buy
it: Compra

en: Buy now
it: Acquista ora

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cancel
it: Annulla

en: Capacity
it: Capacità

en: Capacity:
it: Capacità:

en: Cayman Islands
it: Isole Caiman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centroafricana

en: Certain data may be exported or removed upon users request via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several "edge cases" exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
it: Alcuni dati possono essere esportati o rimossi su richiesta degli utenti tramite l'Exporter o la gomma esistente. Si noti, tuttavia, che esistono diversi "casi limite" in cui non siamo in grado di perfezionare la raccolta e l'esportazione di tutti i dati per i vostri utenti finali. Ti suggeriamo di eseguire una ricerca nel tuo database locale, così come all'interno di WordPress Dashboard, al fine di identificare tutti i dati raccolti e archiviati per le tue specifiche richieste dell'utente.

en: Changes to your tickets from %s
it: Modifiche ai tuoi ticket da %s

en: Check in
it: Check-in

en: Check it out!
it: Controlla!

en: Check out Event Tickets Plus
it: Controlla Event Tickets Plus

en: Check out the available add-ons
it: Consulta gli oggetti aggiuntivi

en: Check this box if you wish to turn on Tribe Commerce functionality.
it: Seleziona questa casella se desideri attivare la funzionalità Tribe Commerce

en: Checkout Now
it: Paga Ora

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Click to hide history
it: Fai clic per nascondere la cronologia

en: Click to view the history
it: Fai clic per visualizzare la cronologia

en: Close this modal window
it: Chiudi questa finestra

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Cocos (Keeling)

en: Columns
it: Colonne

en: Commerce Module invalid
it: Modulo di commercio non valido

en: Commerce Provider invalid
it: Fornitore di Commerce non valido

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
it: Convalida confronto non è riuscita perché è stato fornito alcun valore di confronto, per il camp %s

en: Completed
it: Completato

en: Configure PayPal:
it: Configura PayPal:

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirmation email sender address
it: Indirizzo del mittente dell'email di conferma

en: Confirmation email sender name
it: Mittente dell'email di conferma

en: Confirmation email subject
it: Oggetto dell'email di conferma

en: Congo, Democratic Republic of the
it: Repubblica democratica del Congo

en: Create attendee records and send emails for all tickets in this order (overselling the event).
it: Crea record di partecipanti e invia email per tutti i ticket in questo ordine (overselling dell'evento).

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
it: Croazia (Nome Locale: Hrvatska)

en: Currency Code
it: Codice valuta

en: Current sale or member price. This can be managed via the product editor.
it: Vendita attuale o prezzo membro. Questo può essere gestito tramite l'editor di prodotto.

en: Current sale price. This can be managed via the product editor.
it: Prezzo di vendita corrente - questo può essere gestito tramite l'editor del prodotto

en: Customizing Event Tickets
it: Personalizza Event Tickets

en: Date
it: Data

en: Date Format Settings
it: Settaggi Formato Data

en: Day
it: Giorno

en: Debug Bar Plugin
it: plug-in Debug Bar

[ctx: Decrease ticket quantity button title]
en: Decrease ticket quantity for %s
it: Diminuisci quantità di %s

en: Delete
it: Eliminare

en: Delete all attendees for this order and do not email tickets. You may also want to refund the order %1$sin your PayPal account%2$s.
it: Elimina tutti i partecipanti per questo ordine e non inviare i ticket per email. Potresti anche voler rimborsare l'ordine %1$sul tuo conto PayPal%2$s.

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Display
it: Visualizzare

en: Display Subtitle
it: Visualizza Sottotitoli

en: Display Title
it: Visualizza Titoli

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominica
it: Repubblica Domenicana

en: Duration
it: Durata

en: Edit
it: Modifica

en: Edit in %s
it: Modifica in %s

en: Edit ticket
it: Modifica biglietto

en: Email Address:
it: Indirizzo email:

en: Email sent successfully!
it: Email inviata correttamente!

en: Empty user and email
it: Utente e email vuoto

en: Enable Tribe Commerce
it: Abilita Tribe Commerce

en: Enable global stock
it: Abilita stock globale

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
it: Abilita questa opzione per archiviare informazioni di debug. Solitamente questi dati vengono salvati nel file di log errori PHP. Se desideri visualizzare questi messaggi di log nel tuo browser, ti raccomandiamo l'installazione di %s e di visualizzare il tab "Tribe" nella visualizzazione di debug.

en: Enables PayPal Sandbox mode for testing.
it: Abilità PayPal Sandbox per le fasi di test.

en: End sale:
it: Termine vendita:

en: Error when sending the email
it: Errore durante l'invio dell'email

en: Ethiopia
it: Etiopa

en: Event Add-Ons
it: Add-On Event Tribe

en: Event Name or ID or Slug
it: Nome evento o ID o Slug

en: Event Tickets allows you to sell basic tickets and collect RSVPs from any post, page, or event.
it: Event Tickets ti consente di vendere biglietti base e raccogliere RSVP da qualsiasi post, pagina o evento.

en: Event Tickets does not support ticket sales via third party ecommerce plugins. If you want to sell tickets with %1$s, please purchase a license for %2$s.
it: Event Tcikets non supporta le vendite di ticket tramite plugin di e-commerce di terze parti. Se vuoi vendere i ticket con %1$s, si prega di acquistare una licenza per %2$s.

en: Events
it: Eventi

en: Events Settings
it: Impostazioni eventi

en: Export
it: Esportazione

en: Failed to add the %s. Refresh the page to try again.
it: Impossibile aggiungere il ticket, aggiornare la pagina per riprovare.

en: Failed to delete the %s. Refresh the page to try again.
it: Impossibile eliminare il ticket, aggiornare la pagina per riprovare.

en: Failed to edit the %s. Refresh the page to try again.
it: Impossibile modificare il ticket, aggiornare la pagina per riprovare.

en: Faroe Islands
it: Isole Feroe

en: Features overview
it: Panoramica delle funzionalità

en: Field ID:
it: ID Campo:

en: Fiji
it: Figi

en: Finish!
it: Fine!

en: Finland
it: Finlandia

en: Free
it: Gratis

en: French Guiana
it: Guinea Francese

en: French Polynesia
it: Polynesia Francese

en: French Southern Territories
it: Terre australi francesi

en: Full Name
it: Nome e Cognome

en: General
it: Informazioni generali

[ctx: Get Tickets button.]
en: Get %s
it: Acquista %s

en: Global stock level
it: Livello stock globale

en: Going
it: Partecipo

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Grenada
it: Granada

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: Guinea-Bissau
it: Guinea Equatoriale

en: Have you enabled instant payment notifications (IPN) in your PayPal account's Selling Tools?
it: Hai abilitato le notifiche istantanee di pagamento (IPN) negli strumenti di vendita nel tuo account PayPal?

en: Have you entered this site's address in the Notification URL field in IPN Settings?
it: Hai inserito l'indirizzo di questo sito nel campo "URL di notifica" in IPN Settings?

en: Heard and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Hello,
it: Salve,

en: Help
it: Aiuto

en: Helpful Links:
it: Link utili:

en: Hide the following settings tabs on every site:
it: Nascondi i seguenti tab di impostazioni in ogni sito:

en: History
it: Cronologia

en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Città del Vaticano)

en: How Long You Retain this Data
it: Quanto tempo conservi questi dati

en: IPN Notify URL
it: URL di notifica IPN

en: If you do not set a start sale date, tickets will be available immediately.
it: Se non imposti una data di inizio vendita, i ticket saranno immediatamente disponibili.

en: If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
it: Se non imposti una data di inizio / fine per le vendite, i ticket saranno disponibili da ora fino alla fine dell'evento.

en: Important changes to your tickets
it: Modifiche importanti ai tuoi ticket

en: In order to %s, you must enter your name and a valid email address.
it: Per poter inviare un RSVP, devi inserire il tuo nome e un indirizzo email valido.

en: In order to purchase %s, you must enter your name and a valid email address.
it: Per acquistare i ticket, devi inserire il tuo nome e un indirizzo email valido.

en: Insecure request.
it: Richiesta non sicura.

en: Install %s
it: Installa %s

en: Invalid Email
it: Email non valida

en: Invalid Event ID
it: ID evento non valido

en: Invalid Post ID
it: ID post non valido

en: Invalid User ID
it: ID utente non valido

en: Invalid field type specified
it: Tipo di campo specificato non valido

en: Invalid or incomplete field passed
it: Campo non valido o incompleto

en: Invalid parent Post
it: Post padre non valido

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran, Repubblica Islamica

en: Iraq
it: Irak

en: It looks like you have modified your shared capacity setting but have not saved or updated the post.
it: Sembra che tu abbia modificato l'impostazione della capacità condivisa ma non hai salvato o aggiornato il post.

en: Italy
it: Italia

en: Japan
it: Giapponese

en: Kenya
it: Kenia

en: Key
it: Chiave

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Repubblica Democratica Popolare di Corea

en: Korea, Republic of
it: Repubblica di Corea

[ctx: Label below the attendance number]
en: Going
it: Partecipanti

[ctx: Label for the RSVP "can't go" version of the not going button]
en: Can't go
it: Non parteciperò

[ctx: Label for the RSVP going button]
en: Going
it: Parteciperò

[ctx: Label for the RSVP not going button]
en: Not going
it: Non parteciperò

en: Lao People's Democratic Republic
it: Repubblica democratica popolare del Laos

en: Latest Version:
it: Ultima versione:

en: Leave blank for unlimited
it: Lascia vuoto per illimitato

en: Lesotho
it: Lesoto

en: License key(s) updated.
it: Licenza aggiornata

en: Licenses
it: License

en: Loading, please wait&hellip;
it: Attendere il caricamento prego&hellip;

en: Log in to purchase
it: Accedi per acquistare

en: Login Requirements
it: Requisiti di accesso

[ctx: Login link on Tribe Commerce checkout page]
en: Log in before purchasing
it: Accedi prima di acquistare

en: Login to RSVP
it: Accedi a RSVP

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
it: Cerchi funzionalità aggiuntive incluso eventi ricorrenti, meta personalizzati, eventi per community, vendita ticket e altro?

en: Marshall Islands
it: Isle Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mayotte
it: Micronesia

en: Mexico
it: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it: Stati Federati di Micronesia

en: Moldova, Republic of
it: Repubblica della Moldavia

en: Month
it: Mese

en: More...
it: Maggiori informazioni...

en: Morocco
it: Marocco

en: Move Attendees
it: Sposta Partecipanti

en: Move RSVP
it: Sposta RSVP

en: Move Ticket
it: Sposta Ticket

en: Move Ticket Types
it: Sposta tipi di biglietto

en: Move tickets to a different event
it: Sposta i ticket per un altro evento

en: Move to a different ticket type within the same event
it: Passa a un tipo di ticket diverso all'interno dello stesso evento

en: Myanmar
it: Birmania

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Network
it: Rete

en: Network Settings
it: Impostazioni di Rete

en: News and Tutorials
it: Notizie e tutorial

en: Next
it: Successivo

en: Niger
it: Nigeria

en: Niue
it: Nigeria

en: No attendees specified! Please try again.
it: Nessun partecipante specificato! Prova ancora.

en: No checkbox options specified
it: Nessuna opzione checkbox specificate

en: No commerce providers available
it: Nessun fornitore di commercio disponibile

en: No description provided
it: Nessuna descrizione fornita

en: No matching attendees found.
it: Nessun partecipante corrispondente trovato!

en: No matching orders found.
it: Nessun ordine corrispondente trovato.

en: No order confirmation is available because no purchase was made.
it: Non essendoci stato alcun acquisto non c'è alcuna conferma d'ordine.

en: No results found - you may need to widen your search criteria.
it: Nessun risultato trovato - potrebbe essere necessario ampliare i criteri di ricerca.

en: No select options specified
it: Nessuna opzione di selezione specificata

en: No ticket types were found for this post.
it: Nessun tipo di ticket trovato per questo post.

en: Non-existant field validation function passed
it: Funzione di convalida di campo inesistente

en: None of your settings were saved. Please try again.
it: Nessuna delle tue impostazioni è stata salvata. Riprova.

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: North Carolina
it: New York

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Not completed
it: Non completato

en: Not going
it: Non partecipo

en: Number of attendees per page:
it: Numero di partecipanti per pagina:

en: Number of orders per page:
it: Numero di ordini per pagina:

en: Order
it: Ordine

en: Order Title
it: Titolo Ordine

en: Order Total
it: Totale ordine

en: Orders
it: Ordini

en: Out of stock!
it: Esaurito!

en: Override the default IPN notify URL with this value. This value must be the same set in PayPal IPN Notifications settings area (%s).
it: Sovrascrivi l'URL di notifica IPN di default con questo valore. Questo valore deve essere il medesimo impostato in PayPal IPN Notifications settings area (%s).

en: Paraguay
it: Paraguai

en: PayPal Orders
it: Ordini PayPal

en: PayPal configuration status:
it: Stato di configurazione PayPal

en: PayPal email to receive payments:
it: Email di PayPal per ricevere pagamenti:

en: PayPal is using PDT data but you have not set the PDT identity token
it: PayPal utilizza i dati PDT ma non hai impostato il token di identità PDT

en: Peru
it: Per&ugrave;

en: Philippines
it: Filipine

en: Please enter in without thousand separators and currency symbols.
it: Si prega di inserire senza migliaia di separatori e simboli di valuta.

en: Please fill in all required fields.
it: Bisogna compilare tutti i campi richiesti.

en: Please fill in the %s confirmation name and email fields.
it: Si prega di compilare il nome di conferma e i campi e-mail RSVP.

en: Please fill in the ticket confirmation name and email fields.
it: Compila i campi "nome" e "email" per la conferma del biglietto

en: Please log in to continue
it: Accedi per continuare

en: Please refresh the page and try your request again.
it: Aggiorna la pagina e prova nuovamente la tua richiesta.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
it:  e

en: Portugal
it: Portogallo

en: Post draft updated.
it: Bozza dell'articolo aggiornata.

en: Post published. %1$s
it: Articolo pubblicato. %1$s

en: Post scheduled.
it: Articolo programmato.

en: Post submitted.
it: Articolo inviato.

en: Post updated. %1$s
it: Articolo aggiornato. %1$s

en: Premium Add-Ons
it: Add-on Premium

en: Previous
it: Precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Price:
it: Prezzo:

en: Print
it: Stampa

en: Promoter All rights reserved.
it: Promotore Tutti i diritti riservati.

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Purchased
it: Acquistato

en: Purchased by %1$s (%2$s)
it: Acquistato da %1$s (%2$s)

en: Purchaser
it: Acquirente

en: Purchaser Email
it: Email acquirente

en: Purchaser Name
it: Nome acquirente

en: RSVP Ticket
it: Ticket RSVP

en: RSVP Tickets
it: Ticket RSVP

en: RSVP Title
it: Titolo RSVP

en: Rating:
it: Valutazione:

en: Recurring event tickets are not supported, event %s.
it: I ticket eventi ricorrenti non sono supportati, evento %s.

en: Refunded with %s
it: Rimborsato con %s

[ctx: Registration link on Tribe Commerce checkout page, shown as an alternative the login link]
en: create an account
it: crea un account

en: Remove
it: Elimina

en: Report
it: Rapporto

en: Requires:
it: Requisiti:

en: Reserved by %1$s (%2$s)
it: Riservato da %1$s (%2$s)

en: Return to Cart
it: Ritorna al carrello

en: Return to the %1$sAttendees Report%2$s.
it: Ritorna al %1$sReport Partecipanti%2$s.

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
it: le regole di riscrittura sono state caricate nel caricamento di questa pagina d'aiuto. E' probabile che ci sia una pulizia delle regole di riscrittura in corso in un plugin o in un tema

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Sale Price:
it: Prezzo in saldo:

en: Sale/Member Price:
it: Vendita / Prezzo membro:

en: Sales by %s Type
it: Vendite per tipologia di %s

en: Sales report
it: Rapporto delle vendite

en: Save Changes
it: Salvare
     
    le modifiche

en: Save and View Cart
it: Salva e guarda il carrello

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Search Orders
it: Cerca Ordini

en: Search attendees
it: Cerca i partecipanti

en: Security Code
it: Codice di sicurezza

en: See PayPal purchases for this %s
it: Vedi acquisti PayPal per questo %s

en: See an example of the link
it: Vedi un esempio di collegamento

en: See who purchased tickets to this event
it: Vedi chi ha acquistato ticket per questo evento

en: Select a Country:
it: Seleziona un Paese:

en: Select a User:
it: Seleziona un utente:

en: Select an Image
it: Seleziona un'immagine

en: Select an image from your Media Library to display on emailed tickets and RSVPs. For best results, use a .jpg, .png, or .gif at least 1160px wide.
it: Seleziona un'immagine dalla tua Libreria multimediale da visualizzare su ticket e RSVP inviati via email. Per risultati ottimali, utilizzare un formato .jpg, .png o .gif largo almeno 1160 pixel.

en: Select an option
it: Seleziona un'opzione

en: Select the post you wish to move the ticket type to:
it: Seleziona il post che desideri spostare il tipo di ticket su:

en: Select the ticket type that the tickets should be transferred to:
it: Seleziona il tipo di ticket che i ticket devono essere trasferiti a:

en: Select...
it: Seleziona...

en: Sell only available
it: Vendi solo disponibile

en: Sell using:
it: Vendi utilizzando:

en: Send Email
it: Invio Email

en: Send RSVP confirmation to:
it: Invia conferma del Ticket a:

en: Send the attendee list by email
it: Invia l'elenco dei partecipanti tramite e-mail

en: Sending...
it: Invio...

en: Set capacity for this ticket only
it: Imposta la capacità solo per questo ticket

en: Settings
it: Proprietà

en: Settings overview
it: Panoramica delle impostazioni

en: Settings saved.
it: salvato

en: Shared capacity with other tickets
it: Capacità condivisa con altri biglietti

en: Show The Events Calendar link
it: Visualizza link a The Events Calendar

en: Sign Up
it: Iscriviti

en: Slovakia (Slovak Republic)
it: Slovacchia (Repubblica Slovacca)

en: Sold
it: Venduto

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Sorry, key validation server is not available.
it: Siamo spiacenti, server di convalida chiave non è disponibile.

en: South Africa
it: Sudafrica

en: Start sale date cannot be empty.
it: La data di inizio della vendita non può essere vuota.

en: Start sale date cannot be greater than End Sale date
it: La data di inizio della vendita non può essere maggiore della data di fine vendita

en: Start sale:
it: Inizio vendita:

en: Status
it: Stato

en: Stock
it: Magazzino:

en: Stock Handling
it: Gestione dello stock

[ctx: Success page tickets table header]
en: Price
it: Prezzo

[ctx: Success page tickets table header]
en: Quantity
it: Quantità

[ctx: Success page tickets table header]
en: Subtotal
it: Subtotale

en: Suggested text:
it: Testo suggerito:

en: Support for Event Tickets
it: Supporto per Event Tickets

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Syrian Arab Republic
it: Repubblica Araba Siriana

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Tanzania, United Republic of
it: Repubblica Unita di Tanzania

en: Terms
it: Termini

en: Thank you for confirming that you will not be attending the above event.
it: Grazie per aver confermato che non parteciperai all'evento sopra indicato.

en: Thank you for your purchase! You will receive your receipt and tickets via email.
it: Grazie per l'acquisto! Riceverai ricevuta e biglietti via email

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
it[0]: L'impostazione precedente non è stata salvata. Altre impostazioni sono state salvate correttamente.
it[1]: Le impostazioni precedenti non sono state salvate. Altre impostazioni sono state salvate correttamente.

en: The attendee ID is missing from the request parameters.
it: L'ID del partecipante manca nei seguenti parametri.

en: The currency that will be used for Tribe Commerce transactions.
it: La valuta che sarà usata per le transazioni Tribe Commerce

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
it: La dimensione massima dell'immagine nell'e-mail dovrebbe essere 580px di larghezza per qualsiasi altezza, e successivamente ridotta per mobile. De desideri il supporto "retina", utilizza un'immagine larga 1160px.

en: The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
it: I numeri seguenti includono i biglietti per questo evento già nel tuo carrello. Facendo clic su "Acquista biglietti" potrai modificare le informazioni esistenti sui partecipanti e modificare le quantità dei biglietti.

en: The request was sent insecurely.
it: La richiesta è stata inviata in modo non sicuro.

en: The request wasn't sent from this tab.
it: La richiesta non è stata inviata da questa scheda.

en: There are no fields setup for this tab yet.
it: Non ci sono ancora campi configurati per questa scheda.

en: There is an error with the selected sales duration. Please fix the issue before saving.
it: Si è verificato un errore con la durata delle vendite selezionata. Si prega di risolvere il problema prima di salvare.

en: There was an error
it: Si è verificato un errore

en: This %s is no longer active.
it: Questo %s non è più attivo.

en: This ticket is no longer active.
it: Questo ticket non è più attivo

en: This ticket was moved to %1$s %2$s from %3$s %4$s
it: Questo ticket è stato trasferito a %1$s %2$s da %3$s %4$s

en: This ticket was moved to %1$s from %2$s
it: Questo ticket è stato trasferito a %1$s da %2$s

en: Ticket Capacity
it: Capacità del biglietto

en: Ticket Type *
it: Tipo di biglietto

en: Ticket summary
it: Riepilogo del biglietto

en: Tickets
it: Ticket

en: Tickets are no longer available
it: I biglietti non sono più disponibili

en: Tickets are not yet available
it: I ticket non sono ancora disponibili

en: Total
it: Totale

en: Total %s Ordered
it: Totale %s Ordinati

en: Total %s Sales
it: Totale %s Venduti

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Trying to oversell a %s but the current oversell policy does not allow it
it: Cercando di sovrastimare un ticket ma l'attuale politica di oversell non lo consente

en: Turkey
it: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Tuvalu
it: Tavalu

en: Type:
it: Tipo:

en: Type:
it: Tipo:

en: Ukraine
it: Ucrania

en: Unable to update the post list. Please refresh the page and try again.
it: Impossibile aggiornare l'elenco dei post. Perfavore ricarica la pagina e riprova.

en: Undo Check in
it: Annulla Check-in

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi

en: United States
it: Stati Uniti d America

en: Unknown or not set
it: Sconosciuto o non impostato

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: Upgrade Plugin
it: Aggiornamento plugin

en: Upload Image
it: Carica immagine

en: Using RSVPs
it: Utilizzo di Prenotazioni

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
it: L'uso di questa funzione prima che l'azione "plugins_loaded" si attivi può restituire risultati inaffidabili.

en: Valid Key! Expires on %s
it: Key Valido! Scade il %s

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: View %s
it: Visualizza %s

en: View Attendees
it: Visualizza partecipanti

en: View Orders
it: Visualizza gli ordini

en: View order
it: Guarda ordine

en: View your %s
it: Vedi il tuo %s

en: Virgin Islands (British)
it: Isole Vergini (britanniche)

en: Virgin Islands (U.S.)
it: Isole Vergini (USA)

en: Wallis and Futuna Islands
it: Isole Wallis e Futuna

en: Want this emailed to you?
it: Desideri invio tramite email?

en: We hope our plugin is helping you out.
it: Speriamo che il nostro plug-in ti sti aiutando.

en: We wanted to let you know that a ticket you purchased for %2$s has been transferred to %3$s%4$s. Your ticket remains valid and no further action is needed on your part: | We wanted to let you know that the following %1$s tickets for %2$s have been transferred to %3$s%4$s. Your existing tickets remain valid and no further action is needed on your part:
it[0]: Volevamo farti sapere che un ticket che hai acquistato %2$s è stato trasferito a %3$s%4$s. Il tuo ticket rimane valido e non sono necessari ulteriori interventi da parte tua:
it[1]: Volevamo farti sapere che quanto segue %1$s ticket per %2$s sono stati trasferiti a %3$s%4$s. I vostri ticket esistenti rimangono validi e non sono necessari ulteriori interventi da parte tua:

en: We wanted to let you know that your ticket for %2$s has been transferred to %3$s%4$s. Your ticket remains valid and no further action is needed on your part. | We wanted to let you know that your %1$s tickets for %2$s have been transferred to %3$s%4$s. Your existing tickets remain valid and no further action is needed on your part.
it[0]: Volevamo farti sapere che il tuo ticket per %2$s è stato trasferito a %3$s%4$s. Il tuo ticket rimane valido e non sono necessarie ulteriori azioni da parte tua.
it[1]: Volevamo farti sapere che i tuoi %1$s ticket per %2$s sono stati trasferiti a %3$s%4$s. I tuoi ticket esistenti restano validi e non sono necessarie ulteriori azioni da parte tua.

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: When will ticket sales occur?
it: Quando si verificano le vendite dei ticket?

en: Whoops! It looks like there was a problem with your order. Please contact the site owner for assistance.
it: C'è stato un problema con il tuo ordine! Contatta l'amministrazione del sito per ricevere assistenza.

en: Woops! We could not complete the requested operation due to an unforeseen problem.
it: Woops! Non è stato possibile completare l'operazione richiesta a causa di un problema imprevisto.

en: WordPress
it: Wordpress

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: You are up to date!
it: Sei aggiornato!

en: You can also enter keywords to help find the target event by title or description:
it: Puoi anche inserire parole chiave per aiutare a trovare l'evento target per titolo o descrizione:

en: You can optionally focus on a specific post type:
it: Puoi opzionalmente concentrarti su un tipo di post specifico:

en: You can see and manage your IPN Notifications history from the IPN Notifications settings area (%s).
it: Puoi vedere e gestire la cronologia delle tue notifiche IPN dall'IPN Notifications settinges ara (%s).

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
it: È possibile utilizzare le opzioni di schermo per selezionare le colonne che si desidera visualizzare. La selezione funziona nella seguente tabella, nella e-mail, per la stampa e per l'esportazione CSV.

en: You can't %1$s more than the total remaining %2$s.
it: Non puoi RSVP più del totale dei ticket rimanenti.

en: You confirmed you will not be attending %s
it: Hai confermato che non parteciperai a %s

en: You don't have permission to do that.
it: Non hai il permesso di farlo.

en: You have %1s for this %2s.
it: Hai %s per questo %s.

en: You have not indicated your attendance for any upcoming events.
it: Non hai indicato la tua presenza per eventi imminenti.

en: You have selected %1$s ticket for %2$s. You can move it to a different ticket type within the same event, or to a different event. | You have selected %1$s tickets for %2$s. You can move them to a different ticket type within the same event, or to a different event.
it[0]: Hai selezionato %1$s ticket per %2$s. Puoi spostarlo su un tipo di ticket diverso all'interno dello stesso evento o su un altro evento.
it[1]: Hai selezionato %1$s ticket per %2$s. Puoi spostarli su un tipo di biglietto diverso all'interno dello stesso evento o su un altro evento.

en: You have specified a range of attendees that are managed by different providers. It is not currently possible to move these together.
it: Hai specificato un intervallo di partecipanti gestiti da diversi provider. Al momento non è possibile spostarli insieme.

en: You have unsaved changes to your tickets. Discard those changes?
it: Hai modifiche non salvate ai tuoi ticket. Scarta quei cambiamenti?

en: You must first select one or more tickets before you can move them!
it: Devi prima selezionare uno o più ticket prima di poterli spostare!

en: You must have JavaScript activated to purchase tickets. Please enable JavaScript in your browser.
it: È necessario che JavaScript sia attivato per acquistare i biglietti. Si prega di abilitare javascript nel browser.

en: You need to select a user or type a valid email address
it: È necessario selezionare un utente o digitare un indirizzo email valido

en: You need to upgrade!
it: Devi aggiornare!

en: You should add at least one %s.
it: Dovresti aggiungere almeno un ticket.

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
it: Dovresti includere le informazioni di seguito nelle sezioni corrette della tua politica sulla privacy.

en: You've requested a non-existent tab.
it: Hai richiesto una scheda inesistente.

en: Your %1$s has been received! Check your email for your %1$s confirmation.
it: Il tuo RSVP è stato ricevuto! Controlla la tua email per la conferma RSVP.

en: Your PayPal %1$s has been received! Check your email for your PayPal %1$s confirmation.
it: Il tuo ticket PayPal è stato ricevuto! Controlla la tua email per la conferma del ticket PayPal.

en: Your email
it: La tua email

en: Your form had the following errors:
it: Il modulo ha i seguenti errori:

en: Your order (#%s) is currently processing. Once completed, you'll receive your ticket(s) in an email.
it: Il tuo ordine (#%s) è in lavorazione. Una volta completato, riceverai via email i biglietti.

en: Your order is currently processing. Once completed, you'll receive your %s(s) in an email.
it: Il tuo ordine è attualmente in fase di elaborazione. Una volta completato, riceverai i tuoi ticket per email.

en: Your site address is: %s
it: L'indirizzo del tuo sito è: %s

en: Your tickets
it: I tuoi ticket

en: Zimbabwe
it: Zimbawe

[ctx: a PayPal configuration status]
en: complete
it: completare

[ctx: a PayPal configuration status]
en: incomplete
it: incompleto

en: and
it: e

en: at
it: a

[ctx: attendee event actions]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: attendee event actions]
en: Edit %s
it: Modifica %s

[ctx: attendee event actions]
en: View
it: Visualizza

[ctx: attendee event actions]
en: View %s
it: Visualizza %s

[ctx: attendee export]
en: Order ID
it: ID Ordine

[ctx: attendee export]
en: Order Status
it: Stato dell'Ordine

[ctx: attendee screen bulk actions]
en: Move
it: Sposta

[ctx: attendee screen summary]
en: %s Details
it: %s Dettagli

[ctx: attendee screen summary]
en: Overview
it: Panoramica

[ctx: attendee summary]
en: Checked in:
it: Fatto check-in:

[ctx: attendee summary]
en: Complete:
it: Completati:

[ctx: attendee summary]
en: Deleted Attendees:
it: Cancella partecipanti

[ctx: attendee summary]
en: Going:
it: Partecipo

[ctx: attendee summary]
en: Not Going:
it: Non partecipo

[ctx: attendee summary]
en: Total %s:
it: Totale %s:

[ctx: attendee table]
en: Hide history
it: Nascondi cronologia

[ctx: attendee table]
en: Primary Information
it: Informazioni primarie

[ctx: attendee table]
en: Security Code
it: Codice di sicurezza

[ctx: attendee table]
en: Status
it: Stato

[ctx: attendee table]
en: View history
it: Visualizza cronologia

en: attendees
it: Partecipanti

[ctx: attendees report screen heading]
en: Attendees for: %1$s [#%2$d]
it: Partecipanti per: %1$s [#%2$d]

en: available
it: disponibili

en: close
it: chiudi

en: in your PayPal account
it: nel tuo account PayPal

[ctx: list view buy now ticket button]
en: Buy Now!
it: Compra!

[ctx: list view rsvp now ticket button]
en: %s Now
it: %s ora

[ctx: list view rsvp now ticket button]
en: %s Now!
it: %s Ora!

[ctx: list view stock sold out]
en: Sold out
it: Esaurito

[ctx: lowercase singular label for RSVP]
en: rsvp
it: prenota

[ctx: move tickets dialog]
en: &laquo; Back
it: &laquo; Indietro

[ctx: move tickets dialog]
en: Next &raquo;
it: Successivo &raquo;

[ctx: move tickets dialog]
en: Please be patient while your request is processed&hellip;
it: Per favore sii paziente mentre la richiesta è processata&hellip;

[ctx: moved tickets success message fragment]
en: assigned to %s
it:  assegnato a %s

[ctx: moved tickets success message fragment]
en: moved to %s and
it: spostato su %s e

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
it: con il nome della funzione:

[ctx: notice if user does not have rsvps]
en: You don't have %s for this event
it: Non hai %s per questo evento

en: or
it: o

[ctx: order status label]
en: Payment status:
it: Stato del pagamento:

en: pending
it: in attesa

en: post a thread
it: pubblica una discussione

[ctx: post type details]
en: %s Details
it: %s Dettagli

en: remaining
it: rimanente

[ctx: row action]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: row action]
en: Move
it: Sposta

[ctx: row action]
en: Undo Check In
it: Annulla Check In

en: set it here
it: impostare qui

[ctx: singular label for RSVP]
en: RSVP
it: Prenota

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
it: e

en: these instructions
it: queste istruzioni

[ctx: tickets process button text]
en: Confirm %s
it: Conferma %s

en: unavailable
it: non disponibile

en: unknown date
it: data sconosciuta

[ctx: unlimited remaining stock message]
en: %1$s available
it: %1$s posti disponibili
