Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to fr_CA translation catalogue (474 entries)

en:  (opens in a new window)
fr_CA:  (s'ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en:  (taking place on %s)
fr_CA:  (aura lieu le %s)

en:  at
fr_CA: à

en:  on %s
fr_CA:  le %s

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
fr_CA: %1$sAchetez une licence%2$s pour le service Event Aggregator pour accéder à d'autres fonctionnalités d'importation.

en: %d available
fr_CA: %d disponible

en: %d of %d sold
fr_CA: %d de %d vendus

en: %d sold
fr_CA: %d vendus

en: %d ticket available
fr_CA: %d billet disponible

en: %d tickets available
fr_CA: %d billets disponibles

en: %d total ticket
fr_CA: %d billet total

en: %d total tickets
fr_CA: %d du total de billets

en: %s Name
fr_CA: %s Nom

en: %s Settings
fr_CA: Paramètres de %s

en: %s ago
fr_CA: il y a %s

en: %s are no longer available.
fr_CA: %s ne sont plus disponibles.

en: %s are not available as this %s has passed.
fr_CA: %s disponibles car son %s a été dépassé.

en: %s are not yet available
fr_CA: %s ne sont pas encore disponibles

en: %s from now
fr_CA: dans %s

en: %s must be a whole number.
fr_CA: %s doit être un nombre entier.

en: %s must not be empty
fr_CA: %s ne doit pas être vide

en: %s purchaser information: name and email address
fr_CA: %s  Informations sur l'acheteur: nom et adresse de courriel

en: %s spot left | %s spots left
fr_CA[0]: %s place restante
fr_CA[1]: %s places restantes

en: %s ticket left | %s tickets left
fr_CA[0]: %s billet restant
fr_CA[1]: %s billets restants

en: %s was not able to be updated
fr_CA: %s n'a pas pu être mis à jour

en: (X) people are attending this event
fr_CA: (X) personne(s) participe(nt) à cet évènement

en: (deleted)
fr_CA: (effacé)

en: (optional) Limit sales of this ticket to:
fr_CA: (optionel) Limiter les ventes de ce ticket à:

en: + Add
fr_CA: + Ajouter

en: : Selected %d rows
fr_CA: : %d lignes sélectionnées

en: : Selected 1 row
fr_CA: : 1 ligne sélecttionnée

en: A unique identifying code for each ticket type you're selling
fr_CA: Un code d'identification unique pour chaque type de billet que vous vendez

en: A valid license has been entered by your network administrator.
fr_CA: Une licence valide a été saisie par votre administrateur réseau.

en: API Keys
fr_CA: Clés API

en: Above the event description
fr_CA: En haut de la description de l'évènement

en: Activate %s
fr_CA: Activer %s

en: Activate Plugin
fr_CA: Activer l&rsquo;extension

en: Active Users:
fr_CA: Utilisateurs actifs:

en: Add Tickets
fr_CA: Ajouter des billets

en: Add a new ticket
fr_CA: Ajouter un nouveau billet

en: Advanced
fr_CA: Avancé

en: Advanced Options
fr_CA: Options avancées

en: Advanced Settings
fr_CA: Paramètres avancés

en: Albania
fr_CA: Albanie

en: Algeria
fr_CA: Algérie

en: All
fr_CA: Tous les

en: An error happened while building the response:
fr_CA: Une erreur est survenue durant l'assemblage de la réponse:

en: An error occurred while saving, please try again.
fr_CA: Une erreur est survenue durant la sauvegarde, veuillez essayer à nouveau.

en: An event
fr_CA: Un évènement

en: Andorra
fr_CA: Andorre

en: Antarctica
fr_CA: Antarctique

en: Are you sure you want to cancel?
fr_CA: Êtes-vous sûrs de vouloir annuler?

en: Are you sure you want to delete this RSVP? It cannot be undone.
fr_CA: Êtes-vous certain de vouloir effacer cette réservation? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Are you sure you want to delete this ticket? It cannot be undone.
fr_CA: Êtes-vous certain de vouloir effacer ce billet? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Are you sure you want to delete this ticket? This cannot be undone.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir effacer ce billet? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Are you sure you want to leave this page?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir quitter cette page?

en: Argentina
fr_CA: Argentine

en: Armenia
fr_CA: Arménie

en: Attendee
fr_CA: Participant

en: Attendee %d
fr_CA: Participant %d

en: Attendee Registration
fr_CA: Inscription du participant

en: Attendee email and/or full name is missing
fr_CA: L'adresse de courriel et / ou le nom complet du participant sont manquants

en: Attendee information has been saved.
fr_CA: L'information du participant a été sauvegardée.

en: Attendees
fr_CA: Participants

en: Attendees Settings
fr_CA: Paramètres des participants

[ctx: Attendees Table search options]
en: Search by Purchaser Name
fr_CA: Recherche par nom d'acheteur

en: Attendees information (%1$s and %2$s): name and email address
fr_CA: Informations sur les participants (%1$s and %2$s): nom et adresse de courriel

en: Australia
fr_CA: Australie

en: Austria
fr_CA: Autriche

en: Authorize Promoter
fr_CA: Autoriser le promoteur

en: Availability for this ticket type is counted using
fr_CA: La disponibilité pour ce type de ticket est comptabilisée à l'aide de

en: Azerbaijan
fr_CA: Azerbaïdjan

en: Back to Editor
fr_CA: Retour à l'éditeur

en: Back to cart
fr_CA: Retour au panier

en: Bahrain
fr_CA: Bahreïn

en: Barbados
fr_CA: Barbade

en: Belarus
fr_CA: Bélarus

en: Belgium
fr_CA: Belgique

en: Below the event description
fr_CA: Sous la description de l'évènement

en: Below the event details [default]
fr_CA: Sous le détail de l’évènement [par défaut]

en: Benin
fr_CA: Bénin

en: Bermuda
fr_CA: Bermudes

en: Bhutan
fr_CA: Bhoutan

en: Bolivia
fr_CA: Bolivie

en: Brazil
fr_CA: Brésil

[ctx: Browser title]
en: %s - PayPal Orders
fr_CA: %s - Commandes PayPal

en: Bulgaria
fr_CA: Bulgarie

en: Buy
fr_CA: Acheter

en: Buy now
fr_CA: Acheter maintenant

en: California
fr_CA: Californie

en: Cambodia
fr_CA: Cambodge

en: Cameroon
fr_CA: Cameroun

en: Can't Go:
fr_CA: Je ne peux pas y aller:

en: Can't go
fr_CA: Je ne peux pas y aller

en: Cancel
fr_CA: Annulé

en: Capacity:
fr_CA: Capacité:

en: Cape Verde
fr_CA: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr_CA: Îles Caïmanes

en: Central African Republic
fr_CA: République Centrafricaine

en: Chad
fr_CA: Tchad

en: Changes to your tickets from %s
fr_CA: Modifications de vos billets de  %s

en: Check In
fr_CA: Enregistrement

en: Check our Knowledgebase
fr_CA: Consultez notre base de connaissance

en: Check this box if you wish to turn on Tribe Commerce functionality.
fr_CA: Cocher cette case si vous souhaitez activer la fonctionnalité Tribe Commerce.

en: Checkout
fr_CA: Paiement

en: Chile
fr_CA: Chili

en: China
fr_CA: Chine

en: Christmas Island
fr_CA: Île Christmas

en: Click to hide history
fr_CA: Cliquer pour masquer l'historique

en: Click to view the history
fr_CA: Cliquer pour afficher l'historique

en: Cocos (Keeling) Islands
fr_CA: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr_CA: Colombie

en: Columns
fr_CA: Colonnes

en: Comoros
fr_CA: Comores

en: Completed
fr_CA: Complété

en: Configure PayPal:
fr_CA: Configurer PayPal:

en: Confirmation email sender address
fr_CA: Confirmation de l'adresse courriel de l'expéditeur

en: Confirmation email sender name
fr_CA: Nom de l'expéditeur du courriel de confirmation

en: Confirmation email subject
fr_CA: Objet du courriel de confirmation

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
fr_CA: Contactez votre hébergeur ou votre administrateur de système et demandez de mettre-à-niveau PHP à la dernière version.

en: Cook Islands
fr_CA:  Îles Cook

en: Copy to clipboard
fr_CA: Copier dans le presse-papier

en: Create RSVP
fr_CA: Créer une réservation

en: Create Ticket
fr_CA: Créer un billet

en: Currency Code
fr_CA: Code de la devise

en: Cyprus
fr_CA: Chypre

en: Czech Republic
fr_CA: République Tchèque

en: Date Format Settings
fr_CA: Paramètres pour le format de date

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Denmark
fr_CA: Danemark

en: Disclaimer:
fr_CA: Avertissement:

en: Display
fr_CA: Afficher

en: Display Subtitle
fr_CA: Afficher le sous-titre

en: Display Title
fr_CA: Afficher le titre

en: Dominica
fr_CA: Dominique

en: Dominican Republic
fr_CA: République dominicaine

en: Done
fr_CA: Fait

en: Duration
fr_CA: Durée

en: Ecommerce
fr_CA: Vente en Ligne

en: Ecuador
fr_CA: Équateur

en: Edit
fr_CA: Éditer

en: Edit Ticket in Easy Digital Downloads
fr_CA: Modifier le billet dans Easy Digital Downloads

en: Edit Ticket in WooCommerce
fr_CA: Modifier le billet dans WooCommerce

en: Edit this block to create your first ticket.
fr_CA: Éditez ce block pour créer votre premier billet

en: Egypt
fr_CA: Égypte

en: Email
fr_CA: Adresse courriel

en: Email Address:
fr_CA: Adresse e-mail&&nbsp;:

en: Enable "Can't Go" responses
fr_CA: Activer "Je ne peux pas y aller"

en: Enable "Not Going" responses
fr_CA: Autoriser les réponses "Ne participera pas"

en: Enable Tribe Commerce
fr_CA: Activer Tribe Commerce

en: Enables PayPal Sandbox mode for testing.
fr_CA: Activer le mode PayPal Sandbox pour tester.

en: Enabling this allows your gravatar and name to be present for other attendees to see.
fr_CA: L'activation de cette option permet à votre gravatar et à votre nom d'être présents aux autres participants.

en: English
fr_CA: Anglais

en: Equatorial Guinea
fr_CA: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr_CA: Érythrée

en: Estonia
fr_CA: Estonie

en: Ethiopia
fr_CA: Éthiopie

en: Event Ticket
fr_CA: Billet d'évènement

en: Events
fr_CA: Évènements

en: Events Help
fr_CA: Aide pour les évènements

en: Events Settings
fr_CA: Paramètres des évènements

en: Export
fr_CA: Exporter

en: F j
fr_CA: j F

en: F j, Y
fr_CA: j F Y

en: Faroe Islands
fr_CA: Îles Féroé

en: Fiji
fr_CA: Fidji

en: Find events to attend on %1$s
fr_CA: Trouver des évènements au %1$s

en: Find out who is planning to attend!
fr_CA: Découvrer qui planifie participer!

en: Finish
fr_CA: Terminé

en: Finish!
fr_CA: Terminé!

en: Finland
fr_CA: Finlande

en: Florida
fr_CA: Floride

en: For help creating and configuring your account, call PayPal at 1-844-720-4038 (USA)
fr_CA: Pour recevoir de l'aide dans la configuration de votre compte, appelez Paypal au 1-844-720-4038 (Etats-Unis)

en: Free
fr_CA: Gratuit

en: Full Name
fr_CA: Nom complet

en: Full debug (all events)
fr_CA: Débogage complet (tous les évènements)

en: General
fr_CA: Général

en: Go to plugins page
fr_CA: Aller à la page des extensions

en: Going
fr_CA: Viendra

en: Grenada
fr_CA: Grenade

en: Guyana
fr_CA: Guyane

en: Have you enabled instant payment notifications (IPN) in your PayPal account's Selling Tools?
fr_CA: Avez-vous activé les notifications instantanées de paiement (IPN) dans votre compte Outils de Paiements PayPal ?

en: Have you entered this site's address in the Notification URL field in IPN Settings?
fr_CA: Avez-vous saisi l’adresse de ce site dans le champ Adresse de notification dans les réglages IPN?

en: Hello,
fr_CA: Bonjour,

en: Help
fr_CA: Aide

en: Helpful Links:
fr_CA: Liens utiles:

en: History
fr_CA: Historique

en: How many attendees are "Going"
fr_CA: Combien de participants "Irons"

en: How many attendees are "Not going"
fr_CA: Combien de participants "N'irons pas"

en: In order to %s, you must enter your name and a valid email address.
fr_CA: Pour %s, vous devez saisir votre nom et une adresse courriel valide.

en: In order to purchase %s, you must enter your name and a valid email address.
fr_CA: Pour acheter %s, vous devez entrer votre nom et une adresse de courriel valide.

en: Independent capacity
fr_CA: Capacité indépendante

en: Install %s
fr_CA: Installer %s

en: Install Plugin
fr_CA: Installer l'extension

en: Invalid Email
fr_CA: Adresse email invalide

en: Invalid Key
fr_CA: Clé invalide

en: Invalid User ID
fr_CA: Identifiant utilisateur non valide

en: Invalid nonce
fr_CA: Invalide

en: It looks like you have multiple ecommerce plugins active. We recommend running only one at a time. However, if you need to run multiple, please select which one to use to sell tickets for this event.
fr_CA: Il semblerait que vous ayez plusieurs modules de vente en ligne activés. Nous recommandons de n'activer qu'un module à la fois. Toutefois, si vous avez besoin d'activer plusieurs modules simultanément, choisissez celui qui sera utilisé pour la vente de billets pour cet évènement.

en: Italy
fr_CA: Italie

en: Jamaica
fr_CA: Jamaïque

en: Kuwait
fr_CA: Koweït

en: Leave blank for unlimited
fr_CA: Laissez vide pour illimité

en: Leave blank if unlimited
fr_CA: Laissez vide si illimité

en: License Key Status:
fr_CA: État de la clé de licence:

en: Licenses for Multisites
fr_CA: Licenses pour Multisites

en: Log in to RSVP
fr_CA: Ouvrez une session pour faire une réservation

en: Log in to purchase
fr_CA: Connectez-vous pour acheter

[ctx: Login link on Tribe Commerce checkout page]
en: Log in before purchasing
fr_CA: Ouvrez une session avant d'acheter

[ctx: Login link on Tribe Commerce checkout page, shown as an alternative to the registration link]
en: Log in
fr_CA: Ouvrir une session

en: Louisiana
fr_CA: Louisianne

en: Macau
fr_CA: Macao

en: Main %s
fr_CA:  %s Principal

en: Malta
fr_CA: Malte

en: Marshall Islands
fr_CA: Marshall (Îles)

en: Mauritius
fr_CA: Île Maurice

en: Method
fr_CA: Méthode

en: Morocco
fr_CA: Maroc

en: Move
fr_CA: Déplacer

en: Move tickets to a different event
fr_CA: Déplacer les billets vers un évènement différent

en: My %1$s for this %2$s
fr_CA: Mes %1$s pour cet %2$s

en: Name
fr_CA: Nom

en: Network
fr_CA: Réseau

en: Network Settings
fr_CA: Réglages du réseau

en: New Mexico
fr_CA: Nouveau Mexique

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Next guest
fr_CA: Prochain invité

en: No
fr_CA: Non

en: No history available
fr_CA: Aucun historique disponible

en: No license entered. Consult your network administrator.
fr_CA: Aucune licence saisie. Contactez votre administrateur réseau.

en: No matching attendees found.
fr_CA: Aucun participant correspondant n'a été trouvé.

en: No matching orders found.
fr_CA: Aucune commande correspondante trouvée.

en: No order confirmation is available because no purchase was made.
fr_CA: Pas de confirmation de commande disponible puisqu'aucun achat n'a été fait.

en: No posts found
fr_CA: Aucun article trouvé

en: North Carolina
fr_CA: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr_CA: Dakota du Nord

en: Not completed
fr_CA: Non-complété

en: Not going
fr_CA: Je n'y vais pas

en: Number of Guests
fr_CA: Nombre d'invités

en: Number of Guests Not Attending
fr_CA: Nombre d'invités non présents

en: Number of attendees per page:
fr_CA: Nombre de participants par page:

en: Number of orders per page:
fr_CA: Nombre de commandes par page:

en: Number of tickets available
fr_CA: Nombre de billets disponibles

en: Numeric Array
fr_CA: Liste numérique

en: One person is attending %2$s | %d people are attending %s
fr_CA[0]: Une personne participera à %2$s
fr_CA[1]: %d personnes participeront à %s

en: Order
fr_CA: Commande

en: Order Total
fr_CA: Total de la commande

en: Orders
fr_CA: Commandes

en: Out of stock!
fr_CA: Écoulé!

en: Palau
fr_CA: Palaos

en: PayPal Orders
fr_CA: Commandes PayPal

en: PayPal configuration status:
fr_CA: État de la configuration de Paypal:

en: PayPal email to receive payments:
fr_CA: Courriel pour recevoir les paiements par Paypal:

en: Pennsylvania
fr_CA: Pennsylvanie

en: Pitcairn
fr_CA: Îles Pitcairn

en: Please fill in all required fields.
fr_CA: Veuillez remplir tous les champs requis.

en: Please fill in the %s confirmation name and email fields.
fr_CA: Veuillez remplir le nom de confirmation %s et les champs d'adresse de courriel.

en: Please fill in the RSVP quantity, confirmation name, and email fields.
fr_CA: Vous devez remplir les quantités de réservation, ainsi que les champs "Nom complet" et "Adresse courriel".

en: Please fill in the ticket confirmation name and email fields.
fr_CA: Veuillez remplir les champs "nom" et "email" pour la confirmation.

en: Please log in to continue
fr_CA: Veuillez vous identifier pour continuer

en: Please submit your RSVP information, including the total number of guests.
fr_CA: Veuillez soumettre vos informations RSVP, y compris le nombre total d'invités.

en: Please submit your information even if you are unable to attend.
fr_CA: Veuillez soumettre vos informations même si vous ne pouvez pas y assister.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
fr_CA:  et

en: Plugin Active
fr_CA: Extension active

en: Plugin Inactive
fr_CA: Extension inactive

en: Poland
fr_CA: Pologne

en: Post draft updated.
fr_CA: Le brouillon de l’article a été mis à jour.

en: Post submitted.
fr_CA: Article envoyé.

en: Press "Cmd + C" to copy
fr_CA: Appuyer sur "Cmd + C" pour copier

en: Prev
fr_CA: Préc.

en: Previous
fr_CA: Précédent

en: Price
fr_CA: Prix

en: Price:
fr_CA: Prix:

en: Print
fr_CA: Imprimer

en: Privacy
fr_CA: Confidentialité

en: Promoter
fr_CA: Promoteur

en: Promoter All rights reserved.
fr_CA: Promoteur - Tout droit réservé.

en: Promoter would like to sync with your site
fr_CA: Le promoteur voudrait se synchroniser avec votre site

en: Puerto Rico
fr_CA: Porto Rico

en: Purchased
fr_CA: Acheté

en: Purchased by %1$s (%2$s)
fr_CA: Acheté par %1$s (%2$s)

en: Purchaser
fr_CA: Acheteur

en: Purchaser Email
fr_CA: Courriel de l'acheteur

en: Purchaser Name
fr_CA: Nom de l'acheteur

en: RSVP
fr_CA: Réservation

en: RSVP Capacity
fr_CA: Capacité de réservation

en: RSVP Here
fr_CA: RSVP ici

en: RSVP Ticket
fr_CA: Billet réservé

en: RSVP Tickets
fr_CA: Billets réservés

[ctx: RSVP attendee registration form title]
en: Guest %1$s
fr_CA: Invité %1$s

[ctx: RSVP attendee registration sidebar guest button]
en: Guest %1$s
fr_CA: Invité %1$s

en: RSVP is not currently active
fr_CA: Les réservations ne sont pas disponible maintenant

en: Rating:
fr_CA: Évaluation:

[ctx: Remaining RSVP quantity]
en: %1$s %2$s %3$s remaining
fr_CA: %1$s %2$s %3$s restant

en: Remove
fr_CA: Supprimé

en: Remove RSVP
fr_CA: Retirer la réservation

en: Remove Ticket
fr_CA: Retirer le billet

en: Renew Your License Now
fr_CA: Renouvelez votre licence maintenant

en: Report
fr_CA: Rapport

en: Reserved by %1$s (%2$s)
fr_CA: Réservé par %1$s (%2$s)

en: Return to Cart
fr_CA: Revenir au panier

en: Return to Plugins page
fr_CA: Retourner à la page des extensions

en: Reunion
fr_CA: Île de la Réunion

en: Russian Ruble (RUB)
fr_CA: Rouble russe (RUB)

en: Sale Duration
fr_CA: Durée de la vente

en: Sale Price:
fr_CA: Prix de solde&nbsp;:

en: Sale/Member Price:
fr_CA: Prix de vente / prix de membre:

en: Sales report
fr_CA: Rapport des ventes

en: San Marino
fr_CA: Saint-Marin

en: Save Attendee Info
fr_CA: Sauvegarder les informations du participant

en: Save Changes
fr_CA: Enregistrer les modifications

en: Save settings
fr_CA: Sauvegarder les paramètres

en: Save your ticket to enable attendee information fields
fr_CA: Enregistrer votre billet pour pourvoir utiliser les champs de réservation

en: Search Orders
fr_CA: Rechercher les commandes

en: Search:
fr_CA: Chercher:

en: Security Code
fr_CA: Code de sécurité

en: Select all pages
fr_CA: Sélectionner toutes les pages

en: Select an option
fr_CA: Choisir une option

en: Sell tickets and register attendees.
fr_CA: Vendre des billets et enregistrer des participants

en: Sell tickets using
fr_CA: Vendre des billets utilisant

en: Send RSVP confirmation to:
fr_CA: Envoyer la confirmation d'inscription à:

en: Set capacity for this ticket only
fr_CA: Définir la capacité pour ce billet uniquement

en: Set shared capacity:
fr_CA: Indiquez la capacité partagée:

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Settings overview
fr_CA: Survol des paramètres

en: Settings saved.
fr_CA: Options enregistrées.

en: Share capacity with other tickets
fr_CA: Partager la capacité avec d'autres billets

en: Shared capacity
fr_CA: Capacité partagée

en: Show the gravatars of people coming to this event.
fr_CA: Afficher les gravatars des participants à cet évènement.

en: Singapore
fr_CA: Singapour

en: Sold
fr_CA: Vendu

en: South Carolina
fr_CA: Caroline du Sud

en: Status
fr_CA: État

en: Stock Handling
fr_CA: Gestion de l'inventaire

en: Success page
fr_CA: Page de confirmation

[ctx: Success page tickets table header]
en: Price
fr_CA: Prix

[ctx: Success page tickets table header]
en: Quantity
fr_CA: Quantité

[ctx: Success page tickets table header]
en: Subtotal
fr_CA: Sous-total

en: System info copied
fr_CA: Info système copiée

en: Terms
fr_CA: Termes

en: Text Array
fr_CA: Liste de textes

en: Thank you for confirming!
fr_CA: Merci pour votre confirmation!

en: Thank you for your purchase! You will receive your receipt and tickets via email.
fr_CA: Merci de votre achat ! Vous allez recevoir votre reçu et vos billets par mail.

en: The attendee title or name
fr_CA: Le titre ou le nom du participant

en: The currency that will be used for Tribe Commerce transactions.
fr_CA: La devise qui sera utilisée pour les transactions de Tribe Commerce.

en: The date day
fr_CA: Le jour de la date

en: The date hour
fr_CA: L'heure de la date

en: The date minutes
fr_CA: La date en minutes

en: The date month
fr_CA: Le mois de la date

en: The date seconds
fr_CA: La date en secondes

en: The date year
fr_CA: L'année de date

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
fr_CA: Le no. de page demandé est plus grand que le nombre de pages disponibles.

en: The ticket for this event has sold out and has been removed from your cart.
fr_CA: Le billet pour cet événement est épuisé et a été retiré de votre panier.

en: There are no tickets yet
fr_CA: Aucun billet n'a encore été créé

en: There is no ecommerce available
fr_CA: Il n'y a pas de module de vente en ligne disponible

en: There is unsaved attendee information. Are you sure you want to continue?
fr_CA: Il y a des informations de participant non sauvegardées. Êtes-vous certain de vouloir continuer?

en: This ticket is no longer active.
fr_CA: Ce billet n'est plus valable

en: This ticket was moved to %1$s from %2$s
fr_CA: Ce billet a été déplacé vers %1$s depuis %2$s

en: Ticket #
fr_CA: Billet #

en: Ticket Header Image
fr_CA: Image d'entête de billet

en: Ticket SKU
fr_CA: SKU du billet

en: Ticket Type *
fr_CA: Type de billet *

en: Ticket capacity will only be used by attendees buying this ticket type
fr_CA: La capacité en billets sera uniquement réduite par les participants achetant ce type de billet

en: Ticket summary
fr_CA: Sommaire du billet

en: Ticketed
fr_CA: Avec billet

en: Tickets
fr_CA: Billets

en: Tickets Blocks
fr_CA: Lots de billets

en: Tickets Settings
fr_CA: Paramètres des billets

en: Tickets are no longer available
fr_CA: Les billets ne sont plus disponible

en: Tickets are not yet available
fr_CA: Billets pas encore disponibles

en: To create tickets, you'll need to enable an ecommerce solution.
fr_CA: Pour créer des billets, vous devez activer un module de vente en ligne.

en: To see a list of events you're attending, you will need to log in.
fr_CA: Pour voir la liste des évènements auxquels vous participez, vous allez devoir ouvrir une session.

en: Today
fr_CA: Aujourd'hui

en: Total Capacity
fr_CA: Nombre total de billets

en: Tutorial
fr_CA: Tutoriel

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
fr_CA: Impossible de faire fonctionner Tribe Extensions. Votre serveur d'hébergement utilise PHP 5.2 ou moins et il est probable que debug_backtrace() soit désactivé ou mal configuré. Vous, ou votre hébergeur, allez devoir mettre à jour PHP ou configurer correctement debug_backtrace() pour que Tribe Extensions fonctionne.

en: Unlimited
fr_CA: Illimité

en: Unticketed
fr_CA: Sans billet

en: Update %s
fr_CA: Mettre à jour %s

en: Update RSVP
fr_CA: Modifier la réservation

en: Update Ticket
fr_CA: Modifier le billet

en: Upgrade Plugin
fr_CA: Mettre à niveau l'extension

en: Upload Image
fr_CA: Téléverser une image

en: View
fr_CA: Afficher

en: View %s
fr_CA: Voir %s

en: View Sales Report
fr_CA: Afficher le rapport des ventes

en: View your %s
fr_CA: Voir vos %s

en: Virginia
fr_CA: Virginie

en: Warning
fr_CA: Avertissement

en: Warnings and errors
fr_CA: Avertissements et erreurs

en: We wanted to let you know that a ticket you purchased for %2$s has been transferred to %3$s%4$s. Your ticket remains valid and no further action is needed on your part: | We wanted to let you know that the following %1$s tickets for %2$s have been transferred to %3$s%4$s. Your existing tickets remain valid and no further action is needed on your part:
fr_CA[0]: Nous voulions vous informer qu'un billet que vous aviez acheté pour %2$s a été transféré à %3$s%4$s. Votre billet reste valide et aucune action n'est nécessaire de votre part:
fr_CA[1]: Nous voulions vous informer que les billets suivants : %1$s que vous aviez acheté pour %2$s a été transféré à %3$s%4$s. Vos billets existants restent valides et aucune action n'est nécessaire de votre part:

en: Who's Attending?
fr_CA: Qui participera?

en: Who's coming?
fr_CA: Qui vient

en: Whoops! It looks like there was a problem with your order. Please contact the site owner for assistance.
fr_CA: Désolé! Un problème est survenu avec votre commande. Veuillez contacter le propriétaire du site pour obtenir de l’aide.

en: YYYY-MM-DD
fr_CA: AAAA-MM-JJ

en: Yes
fr_CA: Oui

en: You are going
fr_CA: Vous avez réservé

en: You can also enter keywords to help find the target event by title or description
fr_CA: Vous pouvez également utiliser des mots clés pour rechercher un évènement par titre ou description

en: You can't %1$s more than the total remaining %2$s.
fr_CA: Vous ne pouvez pas %1$s plus de que le total restant %2$s.

en: You can't add more %1$s than the total remaining %1$s.
fr_CA: Vous ne pouvez pas ajouter plus de %1$s que le total des restants %1$s.

en: You have %1s for this %2s.
fr_CA: Vous avez %1s pour cet %2s.

en: You must first select one or more tickets before you can move them!
fr_CA: Sélectionner un ou plusieurs tickets avant de les déplacer!

en: You must have JavaScript activated to purchase tickets. Please enable JavaScript in your browser.
fr_CA: Vous devez avoir activé JavaScript pour acheter un billet. Veuillez activer JavaScript dans votre navigateur.

en: You should add at least one %s.
fr_CA: Vous devez ajouter au moins %s.

en: Your %1$s from %2$s
fr_CA: Vos %1$s de %2$s

en: Your %1$s has been received! Check your email for your %1$s confirmation.
fr_CA: Votre %1$s a été reçu ! Consultez vos courriels pour la confirmation de %1$s.

en: Your Name
fr_CA: Votre nom

en: Your PayPal %1$s has been received! Check your email for your PayPal %1$s confirmation.
fr_CA: Votre billet Paypal %1$s a été reçu ! Consultez vos courriels pour la confirmation de votre %1$s PayPal.

en: Your RSVP was unsuccessful, please try again.
fr_CA: Votre RSVP a échoué, veuillez réessayer.

en: Your order (#%s) is currently processing. Once completed, you'll receive your ticket(s) in an email.
fr_CA: Votre commande (#%s) est en cours de traitement. Une fois terminé, vous recevrez votre (ou vos) billet(s) par courriel.

en: Your site address is: %s
fr_CA: L’adresse de votre site est: %s

en: Your tickets
fr_CA: Vos billets

en: and
fr_CA: et

en: at
fr_CA: à

[ctx: attendee event actions]
en: Edit
fr_CA: Modifier

[ctx: attendee event actions]
en: Edit %s
fr_CA: Éditer %s

[ctx: attendee event actions]
en: View
fr_CA: Voir

[ctx: attendee event actions]
en: View %s
fr_CA: Voir %s

[ctx: attendee export]
en: Order ID
fr_CA: N° de commande

[ctx: attendee export]
en: Order Status
fr_CA: État de la commande

[ctx: attendee screen summary]
en: %s Details
fr_CA: Détails de %s

[ctx: attendee screen summary]
en: Overview
fr_CA: Survol

[ctx: attendee summary]
en: Checked in:
fr_CA: Enregistrés:

[ctx: attendee summary]
en: Deleted Attendees:
fr_CA: Participants effacés:

[ctx: attendee summary]
en: Going:
fr_CA: Viendra:

[ctx: attendee summary]
en: Not Going:
fr_CA: Ne viendra pas:

[ctx: attendee summary]
en: Total %s:
fr_CA: Total %s :

[ctx: attendee table]
en: Check in
fr_CA: Enregistrement

[ctx: attendee table]
en: Hide history
fr_CA: Masquer l'historique

[ctx: attendee table]
en: Security Code
fr_CA: Code de sécurité

[ctx: attendee table]
en: Status
fr_CA: Éta

[ctx: attendee table]
en: View history
fr_CA: Afficher l'historique

en: available
fr_CA: disponible

en: based on %s version
fr_CA: basé sur la version %s

[ctx: blocks rsvp messages success]
en: Check your email for %1$s confirmation.
fr_CA: Vérifiez vos courriel pour votre confirmation %1$s.

[ctx: blocks rsvp messages success]
en: Your %1$s has been received!
fr_CA: Votre %1$s a été reçu!

[ctx: blocks rsvp messages success]
en: Your %1$s has been received! Check your email for your %1$s confirmation.
fr_CA: Votre %1$s a été reçu! Vérifiez votre messagerie pour votre confirmation %1$s.

[ctx: blocks rsvp messages success]
en: Your %1$s response has been received.
fr_CA: Votre %1$s réponse a été reçue.

en: cap
fr_CA: plafond

en: close
fr_CA: fermer

en: in your PayPal account
fr_CA: dans votre compte Paypal

en: issued
fr_CA: délivré

en: list of available functions
fr_CA: liste des fonctions disponibles

[ctx: list view buy now ticket button]
en: Buy Now!
fr_CA: Acheter maintenant!

[ctx: list view rsvp now ticket button]
en: %s Now
fr_CA: %s maintenant

[ctx: list view stock sold out]
en: Sold out
fr_CA: Épuisé

[ctx: lowercase plural label for Guest]
en: guests
fr_CA: invités

[ctx: lowercase singular label for Guest]
en: guest
fr_CA: invité

[ctx: lowercase singular label for Ticket]
en: ticket
fr_CA: billet

[ctx: meta box ticket form]
en: %s Name:
fr_CA: %s Nom:

[ctx: move tickets dialog]
en: Please be patient while your request is processed&hellip;
fr_CA: Soyez patient durant le traitement de votre demande&hellip;

[ctx: notice if user does not have rsvps]
en: You don't have %s for this event
fr_CA: Vous n'avez pas de %s pour cet événement

[ctx: notice if user does not have tickets]
en: You don't have %s for this event
fr_CA: Vous n'avez pas de %s pour cet événement

[ctx: order status label]
en: Payment status:
fr_CA: État du paiement :

[ctx: order status label]
en: RSVP:
fr_CA: Réservation:

en: pending
fr_CA: en attente

[ctx: plural label for Guest]
en: Guests
fr_CA: Invités

[ctx: post type details]
en: %s Details
fr_CA: %s Détails

en: remaining
fr_CA: restant

en: return to the content editor
fr_CA: retourner à l'éditeur de contenu

[ctx: row action]
en: Check In
fr_CA: Enregistrement

[ctx: row action]
en: Delete
fr_CA: Effacer

[ctx: row action]
en: Move
fr_CA: Déplacer

[ctx: row action]
en: Undo Check In
fr_CA: Annuler l'enregistrement

[ctx: singular label for Guest]
en: Guest
fr_CA: Invité

[ctx: singular label for Ticket]
en: Ticket
fr_CA: Billet

en: the calendar
fr_CA: le calendrier

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
fr_CA:  et

en: these instructions
fr_CA: ces instructions

[ctx: ticket shared capacity message (remaining stock)]
en: %1$s available of shared capacity
fr_CA: %1$d disponible de la capacité partagée

[ctx: ticket stock message (remaining stock)]
en: %1$s available
fr_CA: %1$d disponible

en: unavailable
fr_CA: Indisponible

en: unlimited
fr_CA: Illimité

en: your@email.com
fr_CA: vous@adresse.com
