Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (521 entries)

en:  (opens in a new window)
cs_CZ: (otevře se v novém okně)

en:  and
cs_CZ:  a

en:  on %s
cs_CZ: , dne %s

en: %s Settings
cs_CZ: %s Nastavení

en: %s cannot be a duplicate
cs_CZ: %s nemůže být duplicitní

en: %s cannot be the same as %s.
cs_CZ: %s nemůže být stejné jako %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
cs_CZ: %s musí být číslo v rozmezí 0 až 21.

en: %s must be a number or percentage.
cs_CZ: %s musí být číslo nebo procento.

en: %s must be a phone number.
cs_CZ: %s musí být telefonní číslo.

en: %s must be a positive number or percent.
cs_CZ: %s musí být kladné číslo nebo procento.

en: %s must be a positive number.
cs_CZ: %s musí být kladné číslo.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
cs_CZ: %s musí být platným názvem v URL (číslice, písmena, pomlčky, a podtržítka).

en: %s must consist of 5 numbers.
cs_CZ: %s se musí skládat z 5 čísel.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
cs_CZ: %s se musí skládat pouze z písmen, číslic, pomlček, apostrofů a mezer.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
cs_CZ: %s se musí skládat pouze z písmen, mezer, apostrofů a pomlček.

en: %s must contain numbers and letters only
cs_CZ: %s se musí skládat pouze z číslic a písmen

en: %s must contain numbers, letters and dots only
cs_CZ: %s se musí skládat pouze z číslic, písmen a teček.

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
cs_CZ: %s se musí skládat pouze z číslic, písmen, pomlček a podtržítek

en: %s must have a value that's part of its options.
cs_CZ: %s musí mít hodnotu, která je jednou z možných voleb.

en: %s spot left | %s spots left
cs_CZ[0]: %s volné místo
cs_CZ[1]: %s volná místa
cs_CZ[2]: %s volných míst

en: %s ticket left | %s tickets left
cs_CZ[0]: %s zbývá lístek
cs_CZ[1]: %s zbývá lístky
cs_CZ[2]: %s zbývá lístků

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
cs_CZ: %s. Odpovědi na všechny obvyklé (i méně obvyklé) dotazy najdete právě zde. Je to často nejrychlejší způsob k nalezení odpovědi!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
cs_CZ: %s. Otestování na přítomnost konfliktu je nejlepším začátkem pro důkladné odstranění chyb. Při otevírání nového vlákna ve fóru často požadujeme, abyste postupovali právě tímto způsobem, takže provedení tohoto kroku dopředu je velmi užitečné.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
cs_CZ: %s. Existuje velmi málo problémů, na které jsme ještě nenarazili a je pravděpodobné, že jiný uživatel se na vaši otázku již zeptal a dostal odpověď od pracovníků podpory. Přestože je psaní na fóra umožněno pouze platícím zákazníkům, kdokoli může fórum prohledávat a prohlížet.

en: (%s sold) | (%s sold)
cs_CZ[0]: (%s prodaná)
cs_CZ[1]: (%s prodané)
cs_CZ[2]: (%s prodaných)

en: (0 or empty for free tickets)
cs_CZ: (pro vstupné zdarma ponechte prázdné nebo zadejte 0)

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
cs_CZ: (aktuální prodejní cena - může být dále upravena v editoru produktů)

en: (deleted)
cs_CZ: (smazáno)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
cs_CZ: (filtrováno z celkem _MAX_  vstupů)

en: : Selected %d rows
cs_CZ: : Vybráno %d řádků

en: : Selected 1 row
cs_CZ: : Vybrán 1 řádek

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
cs_CZ: Tříděné pole všech číselných hodnot cen

en: A valid license key is required for support and updates
cs_CZ: Platný licenční klíč je vyžadován pro podporu a aktualizace

en: Activate %s
cs_CZ: Aktivovat %s

en: Activate Plugin
cs_CZ: Aktivovat plugin

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Active Users:
cs_CZ: Aktivních uživatelů:

en: Add new ticket
cs_CZ: Přidat novou vstupenku

en: Afghanistan
cs_CZ: Afghánistán

en: Alaska
cs_CZ: Aljaška

en: Albania
cs_CZ: Albánie

en: Algeria
cs_CZ: Alžírsko

en: All
cs_CZ: Vše

en: All supported types
cs_CZ: Všechny podporované typy

en: Already Installed
cs_CZ: Instalace už proběhla

en: American Samoa
cs_CZ: Americká Samoa

en: An Unknown error occurred
cs_CZ: Nastala neočekávaná chyba

en: Antarctica
cs_CZ: Antarktida

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to The Events Calendar for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
cs_CZ: Říkáte si: "Wow, to je ale úžasný plugin! Měl bych poděkovat Modern Tribe za jejich těžkou práci." Největším poděkováním, které bychom si mohli přát je uznání. Stačí přidat malý textový odkaz v dolní části vašeho kalendáře odkazující na projekt The Events Calendar.

en: Armenia
cs_CZ: Arménie

en: Attendee
cs_CZ: Účastník

en: Attendee %d
cs_CZ: Účastník %d

en: Attendee Details
cs_CZ: Detaily účastníka

en: Attendee Information
cs_CZ: Informace účastníka

en: Attendee List
cs_CZ: Seznam účastníků

en: Attendee List for: %s
cs_CZ: Seznam účastníků na: %s

en: Attendee information has been saved.
cs_CZ: Údaje účastníka uloženy.

[ctx: Attendee number]
en: Attendee %1$s
cs_CZ: Účastník %1$s

en: Attendees
cs_CZ: Účastníci

en: Attendees Settings
cs_CZ: Nastavení účastníků

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Azerbaijan
cs_CZ: Ázerbajdžán

en: Bahamas
cs_CZ: Bahamy

en: Bangladesh
cs_CZ: Bangladéš

en: Belarus
cs_CZ: Bělorusko

en: Belgium
cs_CZ: Belgie

en: Bermuda
cs_CZ: Bermudy

en: Bhutan
cs_CZ: Bhútán

en: Bolivia
cs_CZ: Bolívie

en: Bouvet Island
cs_CZ: Bouvetův ostrov

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: British Indian Ocean Territory
cs_CZ: Britské indickooceánské území

en: Browse Extensions
cs_CZ: Prozkoumat všechna rozšíření

en: Bulgaria
cs_CZ: Bulharsko

en: Buy
cs_CZ: Koupit

en: C&ocirc;te d'Ivoire
cs_CZ: Pobřeží slonoviny

en: California
cs_CZ: Kalifornie

en: Cambodia
cs_CZ: Kambodža

en: Cameroon
cs_CZ: Kamerun

en: Can't go
cs_CZ: Nemůžu jít

en: Canada
cs_CZ: Kanada

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Cannot set %s as the current logging engine
cs_CZ: Nelze nastavit %s jako aktuální nástroj protokolování

en: Cayman Islands
cs_CZ: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs_CZ: Středoafrická republika

en: Chad
cs_CZ: Čad

en: Cheatin Huh?
cs_CZ: Co zkúšáš, jak zkúšáš?

en: Check in
cs_CZ: Zaregistrovat

en: Check our Knowledgebase
cs_CZ: Podívejte se do naší znalostní databáze

en: Check out the available add-ons
cs_CZ: Prohlédněte si dostupné doplňky

en: China
cs_CZ: Čína

en: Christmas Island
cs_CZ: Vánoční ostrov

en: Click to hide history
cs_CZ: Klikněte pro skrytí historie

en: Click to view the history
cs_CZ: Klikněte pro zobrazení historie

en: Cocos (Keeling) Islands
cs_CZ: Kokosové palmy (Keeling) ostrovy

en: Colombia
cs_CZ: Kolumbie

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Community Events
cs_CZ: Komunitní akce

en: Comoros
cs_CZ: Komory

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
cs_CZ: Kontrola porovnávání se nezdařila, protože nebyla zadána porovnávací hodnota pro pole %s

en: Congo
cs_CZ: Republika Kongo

en: Cook Islands
cs_CZ: Cookovy ostrovy

en: Copy to clipboard
cs_CZ: Kopírovat do schránky

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
cs_CZ: Seznam zemí musí být formátován jako jedna země na řádek v následujícím formátu: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
cs_CZ: Chorvatsko

en: Customizing Event Tickets
cs_CZ: Přizpůsobení pluginu Event Tickets

en: Cyprus
cs_CZ: Kypr

en: Czech Republic
cs_CZ: Česká republika

en: Date Format Settings
cs_CZ: Nastavení formátu data

en: Debug mode
cs_CZ: Režim ladění

en: Default (uses temporary files)
cs_CZ: Výchozí (používá dočasné soubory)

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Denmark
cs_CZ: Dánsko

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Display
cs_CZ: Zobrazování

en: Display Title
cs_CZ: Zobrazit názvy

en: Djibouti
cs_CZ: Džibutsko

en: Dominican Republic
cs_CZ: Dominikánská Republika

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download log
cs_CZ: Stáhnout protokol

en: East Timor
cs_CZ: Východní Timor

en: Ecuador
cs_CZ: Ekvádor

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit in %s
cs_CZ: Upravit v %s

en: Edit ticket
cs_CZ: Upravit vstupenku

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email Address:
cs_CZ: E-mailová adresa:

en: Email sent successfully!
cs_CZ: E-mail byl úspěšně odeslán!

en: Empty data set for this dropdown
cs_CZ: Pro tuto rozbalovací nabídku nebyla nalezena žádná data

en: Empty user and email
cs_CZ: Nebylo zadáno uživatelské jméno a e-mailová adresa

en: Enable global stock
cs_CZ: Povolit celkové zásoby

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
cs_CZ: Zaškrtnutím této volby se budou zapisovat debug informace. Standardně se budou zapisovat do chybového logu PHP na vašem serveru. Pokud si přejete, aby se zprávy protokolu zobrazovaly ve vašem prohlížeči, pak doporučujeme nainstalovat %s a podívat se do záložky "Tribe" v debug výstupu.

en: End sale:
cs_CZ: Konec prodeje:

en: English
cs_CZ: Angličtina

en: Equatorial Guinea
cs_CZ: Rovníková Guinea

en: Error when sending the email
cs_CZ: Došlo k chybě při odesílání e-mailu

en: Estonia
cs_CZ: Estonsko

en: Ethiopia
cs_CZ: Etiopie

en: Event Add-Ons
cs_CZ: Doplňky pro akce

en: Event Log
cs_CZ: Protokol akcí

en: Event Name or ID or Slug
cs_CZ: Název, ID nebo Název v URL akce

en: Events
cs_CZ: Akce

en: Events Settings
cs_CZ: Nastavení akcí

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
cs_CZ: Events Tickets je kvalitně zpracovaný a rozšiřitelný plugin, který vám umožní jednoduše prodávat vstupenky na vaše akce.

en: Existing theme overrides that may need revision:
cs_CZ: Stávající upravené šablony, které by měly být zrevidovány:

en: Expired license keys and subscriptions
cs_CZ: Platnost licenčních klíčů a předplatného vypršela

en: Export
cs_CZ: Exportovat

en: Extensions
cs_CZ: Rozšíření

en: Falkland Islands (Malvinas)
cs_CZ: Falklandy (Malvíny)

en: Faroe Islands
cs_CZ: Faerské ostrovy

en: Features overview
cs_CZ: Přehled funkcí

en: Field ID:
cs_CZ: ID pole:

en: Fiji
cs_CZ: Fidži

en: Finish
cs_CZ: Dokončit

en: Finish!
cs_CZ: Hotovo!

en: Finland
cs_CZ: Finsko

en: France
cs_CZ: Francie

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: French Guiana
cs_CZ: Francouzská Guyana

en: French Polynesia
cs_CZ: Francouzská Polynesie

en: French Southern Territories
cs_CZ: Francouzský jižní území

en: Full Name
cs_CZ: Celé jméno

en: Full debug (all events)
cs_CZ: Plný debug (všechny události)

en: Gabon
cs_CZ: Gabun

en: Gambia
cs_CZ: Gambie

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Germany
cs_CZ: Německo

[ctx: Get Tickets button.]
en: Get %s
cs_CZ: Koupit %s

en: Getting More Help
cs_CZ: Získání další pomoci

en: Getting Support
cs_CZ: Získání podpory

en: Global stock level
cs_CZ: Stav celkových zásob

en: Go to WordPress Updates page
cs_CZ: Přejít na stránku aktualizací WordPressu

en: Go to plugins page
cs_CZ: Přejděte na stránku s přehledem pluginů

en: Going
cs_CZ: Potvrzena

en: Greece
cs_CZ: Řecko

en: Greenland
cs_CZ: Grónsko

en: Hawaii
cs_CZ: Havaj

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Helpful Links:
cs_CZ: Užitečné odkazy:

en: Hide the following settings tabs on every site:
cs_CZ: Skrýt následující panely s nastavením na každém webu:

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
cs_CZ: Hmmm... něco je špatně s tímto validátorem. Kontaktujte prosím %spodporu%s.

en: Holy See (Vatican City State)
cs_CZ: Svatý stolec (Vatikán)

en: Hong Kong
cs_CZ: Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny

en: Hungary
cs_CZ: Maďarsko

en: Iceland
cs_CZ: Island

en: If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
cs_CZ: Pokud nenastavíte začátek a konec prodeje, budou vstupenky k dispozici od této chvíle až do ukončení akce.

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
cs_CZ: Pokud máte platnou licenci pro některý z našich placených pluginů, můžete %s v našem prémiovém fóru podpory. Náš tým podpory sleduje toto fórum a odpoví na vaše dotazy během 24-48 hodin (v pracovní dny).

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
cs_CZ: Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené kroky a stále máte potíže, můžete navštívit naše %s a založit nové vlákno. Pracovníci naší podpory jednou týdně kontrolují tato fóra a rádi vám pomohou.

en: India
cs_CZ: Indie

en: Indonesia
cs_CZ: Indonesie

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
cs_CZ: Zde najdete přehled posledních změn v šablonách a také přehled vámi upravených šablon, které mohou být těmito změnami ovlivněny.

en: Install %s
cs_CZ: Instalovat %s

en: Install Plugin
cs_CZ: Instalovat plugin

en: Invalid Email
cs_CZ: Neplatná e-mailová adresa

en: Invalid Event ID
cs_CZ: Neplatné ID akce

en: Invalid Key
cs_CZ: Neplatný klíč

en: Invalid User ID
cs_CZ: Neplatné ID uživatele.

en: Invalid field type specified
cs_CZ: Uvedený typ pole je neplatný

en: Invalid or incomplete field passed
cs_CZ: Zadáno neplatné nebo neúplné pole

en: Iraq
cs_CZ: Irák

en: Ireland
cs_CZ: Irsko

en: Israel
cs_CZ: Izrael

en: Italy
cs_CZ: Itálie

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Jordan
cs_CZ: Jordán

en: Kazakhstan
cs_CZ: Kazachstán

en: Kenya
cs_CZ: Keňa

en: Knowledgebase
cs_CZ: Znalostní báze

en: Kuwait
cs_CZ: Kuwajt

en: Kyrgyzstan
cs_CZ: Kyrgyzstán

en: Lao People's Democratic Republic
cs_CZ: Laos

en: Latest Version:
cs_CZ: Nejnovější verze:

en: Latvia
cs_CZ: Lotyšsko

en: Lebanon
cs_CZ: Libanon

en: Liberia
cs_CZ: Liberie

en: Libya
cs_CZ: Libye

en: License Key
cs_CZ: Licenční klíč

en: License key(s) updated.
cs_CZ: Licenční klíč(e) byl aktualizován.

en: Licenses
cs_CZ: Licence

en: Licenses for Multisites
cs_CZ: Licence pro síť webů

en: Liechtenstein
cs_CZ: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs_CZ: Litva

en: Loading, please wait&hellip;
cs_CZ: Načítá se, prosím vyčkejte&hellip;

en: Log in here
cs_CZ: Přihlaste se zde

en: Logging level
cs_CZ: Úroveň protokolování

en: Login Requirements
cs_CZ: Nutnost přihlášení

en: Login to RSVP
cs_CZ: Pro rezervování se musíte přihlásit

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
cs_CZ: Hledáte další funkce, včetně opakujících se akcí, vlastní meta data, komunitní akce, prodej vstupenek a další?

en: Looking for more immediate support? We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
cs_CZ: Potřebujete okamžitou pomoc? Nabízíme %1$s při zakoupení některého z našich prémiových pluginů (jako např. %2$s). Získejte licenci a můžete očekávat odpověď na své dotazy během 24-48 hodin v pracovní dny.

en: Luxembourg
cs_CZ: Lucembursko

en: Macau
cs_CZ: Zvláštní administrativní oblast Číny Macao

en: Madagascar
cs_CZ: Madagaskar

en: Main %s
cs_CZ: Hlavní %s

en: Malaysia
cs_CZ: Malajsie

en: Maldives
cs_CZ: Maladivy

en: Marshall Islands
cs_CZ: Marshallovy ostrovy

en: Mauritania
cs_CZ: Mauritánie

en: Method
cs_CZ: Metoda

en: Mexico
cs_CZ: Mexiko

en: Minus
cs_CZ: Mínus

en: Missing data source for this dropdown
cs_CZ: Pro tuto rozbalovací nabídku chybí zdroj dat

en: Mongolia
cs_CZ: Mongolsko

en: Montenegro
cs_CZ: Černá Hora

en: More...
cs_CZ: Více...

en: Morocco
cs_CZ: Maroko

en: Moving your license keys
cs_CZ: Přesun licenčních klíčů

en: Mozambique
cs_CZ: Mosambik

en: Myanmar
cs_CZ: Myanmaru

en: Name
cs_CZ: Jméno

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
cs_CZ: Event Tickets Plus a Community Events

en: Namibia
cs_CZ: Namibie

en: Nepal
cs_CZ: Nepál

en: Netherlands
cs_CZ: Nizozemsko

en: Network
cs_CZ: Síť webů

en: Network Settings
cs_CZ: Nastavení v síti webů

en: New Caledonia
cs_CZ: Nová Kaledonie

en: New Mexico
cs_CZ: Nové Mexiko

en: New User Primer
cs_CZ: Příručka nového uživatele

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: News and Tutorials
cs_CZ: Aktuality a návody

en: Next
cs_CZ: Další

en: Nicaragua
cs_CZ: Nikaragua

en: Nigeria
cs_CZ: Nigérie

en: No checkbox options specified
cs_CZ: Nebyly specifikovány položky zaškrtávacího políčka

en: No history available
cs_CZ: Historie není dostupná

en: No matching records found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné odpovídající záznamy.

en: No notable changes detected
cs_CZ: Nebyly zjištěny žádné významné změny

en: No notable template changes detected.
cs_CZ: Nebyly zjištěny žádné významné změny v šablonách.

en: No radio options specified
cs_CZ: Nebyly specifikovány položky přepínače

en: No select options specified
cs_CZ: Nebyly specifikovány položky rozbalovacího seznamu

en: Non-existant field validation function passed
cs_CZ: Zadána neexistující validační funkce pole

en: None of your settings were saved. Please try again.
cs_CZ: Žádné z vašich nastavení nebylo uloženo. Zkuste to prosím znovu.

en: Norfolk Island
cs_CZ: Norfolk

en: North Carolina
cs_CZ: Severní Karolína

en: North Dakota
cs_CZ: Jižní Dakota

en: Northern Mariana Islands
cs_CZ: Severní Mariany

en: Norway
cs_CZ: Norsko

en: Null logger (will log nothing)
cs_CZ: Nulový logger (bez protokolování)

en: Number of Guests
cs_CZ: Počet hostů

en: Oman
cs_CZ: Omán

en: Only errors
cs_CZ: Pouze chyby

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
cs_CZ: Vylepšete si zobrazování akcí na vašich stránkách pomocí našeho volného pluginu %1$sThe Events Calendar%2$s. Hledáte další funkce, včetně opakujících se akcí, komunitní akce, pokročilý prodej vstupenek a další? Podívejte se na naše %3$sprémiové doplňky%4$s.

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
cs_CZ: %s na našich stránkách je skvělé místo, kde najdete tipy a triky pro používání a přizpůsobení našich pluginů.

en: Out of stock!
cs_CZ: Není k dispozici!

en: Pakistan
cs_CZ: Pákistán

en: Papua New Guinea
cs_CZ: Papua-Nová Guinea

en: Pennsylvania
cs_CZ: Pensylvánie

en: Permission Error
cs_CZ: Chyba oprávnění

en: Philippines
cs_CZ: Filipíny

en: Pitcairn
cs_CZ: Pitcairnovy ostrovy

en: Please enter in without thousand separators and currency symbols.
cs_CZ: Hodnotu prosím zadejte bez oddělovače tisíců a symbolu měny.

en: Please fill in the RSVP quantity, confirmation name, and email fields.
cs_CZ: Zadejte jméno a e-mailovou adresu pro potvrzení rezervace.

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
cs_CZ: Berte prosím na vědomí, že veškerá podpora je poskytována skrze fóra. Můžete nám napsat e-mail nebo tweet, ale pravděpodobně vás odkážeme zpět na fóra 😄

en: Please submit your RSVP information, including the total number of guests.
cs_CZ: Vyplňte své rezervační údaje, včetně počtu hostů.

en: Plugin Active
cs_CZ: Aktivovaný plugin

en: Plugin Inactive
cs_CZ: Neaktivní plugin

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Portugal
cs_CZ: Portugalština

en: Post draft updated.
cs_CZ: Koncept příspěvku byl uložen.

en: Post published. %1$s
cs_CZ: Příspěvek byl publikován. %1$s

en: Post scheduled.
cs_CZ: Příspěvek bude automaticky publikován.

en: Post submitted.
cs_CZ: Příspěvek byl odeslán ke schválení.

en: Post type
cs_CZ: Typ obsahu

en: Post updated. %1$s
cs_CZ: Příspěvek byl aktualizován. %1$s

en: Premium Add-Ons
cs_CZ: Premium doplňky

en: Press "Cmd + C" to copy
cs_CZ: Pro kopírování stiskněte „Cmd + C“

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Price:
cs_CZ: Cena:

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Privacy
cs_CZ: Soukromí

en: Puerto Rico
cs_CZ: Porto Rico

en: Purchaser
cs_CZ: Kupující

en: Purchaser Email
cs_CZ: E-mail kupce

en: Purchaser Name
cs_CZ: Jméno kupce

en: Qatar
cs_CZ: Katar

en: RSVP
cs_CZ: Rezervace

en: RSVP Capacity
cs_CZ: Kapacita pro rezervace

en: RSVP Closed
cs_CZ: Rezervace uzavřena.

en: RSVP Here
cs_CZ: Rezervace zde

en: RSVP Ticket
cs_CZ: Rezervace lístku

en: RSVP Tickets
cs_CZ: Rezervace lístků

[ctx: RSVP form save value]
en: Save %s
cs_CZ: Uložit %s

[ctx: RSVP form toggle button label]
en: Add a new %s
cs_CZ: Nová %s

en: Random Images
cs_CZ: Náhodné obrázky

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
cs_CZ: Dejte pluginu %1$sThe Events Calendar%2$s hodnocení %3$s

en: Rating:
cs_CZ: Hodnocení:

en: Read more about our support policy
cs_CZ: Přečtěte si více o našich pravidlech podpory

en: Recent Template Changes
cs_CZ: Poslední změny v šablonách

en: Recurring event tickets are not supported, event %s.
cs_CZ: Vstupenky na opakující se akce nejsou podporovány. (akce: %s)

en: Remove
cs_CZ: Odebrat

en: Requires:
cs_CZ: Vyžaduje:

en: Reserved by %1$s (%2$s)
cs_CZ: Rezervoval: %1$s (%2$s)

en: Return to Plugins page
cs_CZ: Zpět na stránku pluginů

en: Return to WordPress Updates
cs_CZ: Zpět na přehled aktualizací WordPressu

en: Return to the %1$sAttendees Report%2$s.
cs_CZ: Zpět na %1$spřehled účastníků%2$s.

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
cs_CZ: Během načítání této stránky nápovědy došlo k vyprázdnění pravidel pro přesměrování trvalých odkazů. Pravděpodobně je v některém pluginu nebo šabloně nastaveno toto vyprazdňování pravidel (rewrite rule flush)!

en: Romania
cs_CZ: Rumunsko

en: Russian Federation
cs_CZ: Rusko

en: Saint Lucia
cs_CZ: Svatá Lucie

en: Sale Price:
cs_CZ: Prodejní cena:

en: Saudi Arabia
cs_CZ: Saúdská Arábie

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Search:
cs_CZ: Hledat:

en: Security Code
cs_CZ: Kontrolní kód

en: See an example of the link
cs_CZ: Prohlédněte si příklad odkazu

en: See who purchased tickets to this event
cs_CZ: Kdo si koupil vstupenky na tuto akci

en: Select a Country:
cs_CZ: Vyberte zemi:

en: Select a User:
cs_CZ: Vybrat uživatele:

en: Select an Image
cs_CZ: Zvolit obrázek

en: Select...
cs_CZ: Vyberte...

en: Sell using:
cs_CZ: Prodej pomocí:

en: Send Email
cs_CZ: Poslat e-mail

en: Send RSVP confirmation to:
cs_CZ: Odeslat potvrzení rezervace na:

en: Send the attendee list by email
cs_CZ: Poslat seznam účastníků e-mailem

en: Sending...
cs_CZ: Odesílání...

en: Serbia
cs_CZ: Srbsko

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings overview
cs_CZ: Přehled nastavení

en: Settings saved.
cs_CZ: Nastavení bylo uloženo.

en: Seychelles
cs_CZ: Seychely

en: Show The Events Calendar link
cs_CZ: Zobrazit odkaz na stránky pluginu The Events Calendar

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
cs_CZ: Zobrazuje se 0 - 0 z 0 vstupů

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
cs_CZ: Zobrazuje se _START_ - _END_ z _TOTAL_ vstupů

en: Sign Up
cs_CZ: Zaregistrovat se

en: Singapore
cs_CZ: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
cs_CZ: Slovensko

en: Slovenia
cs_CZ: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs_CZ: Šalamounské ostrovy

en: Somalia
cs_CZ: Somálsko

en: Sorry, key validation server is not available.
cs_CZ: Omlouváme se, ale server k ověření klíče není dostupný.

en: South Africa
cs_CZ: Jihoafrická republika

en: South Carolina
cs_CZ: Jižní Karolína

en: South Dakota
cs_CZ: Jižní Dakota

en: South Georgia, South Sandwich Islands
cs_CZ: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: Spain
cs_CZ: Španělsko

en: Sri Lanka
cs_CZ: Srí Lanka

en: Start sale:
cs_CZ: Začátek prodeje:

en: Sudan
cs_CZ: Súdán

en: Support for Event Tickets
cs_CZ: Podpora pro Event Tickets

en: Suriname
cs_CZ: Surinam

en: Swaziland
cs_CZ: Svazijsko

en: Sweden
cs_CZ: Švédsko

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: Syrian Arab Republic
cs_CZ: Sýrie

en: System Information
cs_CZ: Systémové informace

en: System info copied
cs_CZ: Systémové informace byly zkopírovány

en: Taiwan
cs_CZ: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs_CZ: Tadžikistán

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
cs_CZ: Nové nebo aktualizované šablony v této verzi (%s):

en: Terms
cs_CZ: Podmínky

en: Test for a theme or plugin conflict
cs_CZ: Otestujte konflikt šablony či pluginu

en: Thailand
cs_CZ: Thajsko

en: Thank you for confirming that you will not be attending the above event.
cs_CZ: Děkujeme za potvrzení, že se nechcete zúčastnit výše uvedené akce.

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
cs_CZ: Děkujeme, že používáte %s! Všichni v Modern Tribe si upřímně ceníme vaší podpory a budeme rádi, když budete používat naše pluginy.

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
cs_CZ: Děkujeme, že používáte Event Tickets! Všichni v Modern Tribe si upřímně ceníme vaší podpory a budeme rádi, když budete používat naše pluginy. Pro začátek se podívejte na naši praktickou %1$sPříručku nového uživatele%2$s.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
cs_CZ: Děkujeme za vložení platného klíče. Jeho platnost skončí %s

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
cs_CZ: The Events Calendar je kvalitně zpracovaný a rozšiřitelný plugin, který vám umožní jednoduše sdílet vaše akce.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
cs_CZ[0]: Výše uvedené nastavení nebylo uloženo. Ostatní nastavení byla úspěšně uložena.
cs_CZ[1]: Výše uvedená nastavení nebyla uložena. Ostatní nastavení byla úspěšně uložena.
cs_CZ[2]: Výše uvedená nastavení nebyla uložena. Ostatní nastavení byla úspěšně uložena.

en: The cost currency symbol
cs_CZ: Symbol měny

en: The date day
cs_CZ: Datum - den

en: The date hour
cs_CZ: Datum - hodina

en: The date month
cs_CZ: Datum - měsíc

en: The date year
cs_CZ: Datum - rok

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
cs_CZ: Maximální velikost obrázku v e-mailu bude 580 pixelů na šířku s volnou výškou a pro mobilní zařízení bude obrázek následně zmenšen. Pokud chcete mít podporu pro "Retina" displej, použijte obrázek široký 1160 pixelů.

en: The position of the currency symbol in the cost string
cs_CZ: Pozice symbolu měny v řetězci ceny

en: The request was sent insecurely.
cs_CZ: Požadavek byl odeslán nezabezpečený.

en: The request wasn't sent from this tab.
cs_CZ: Požadavek nebyl odeslán z tohoto panelu.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
cs_CZ: Zvolený soubor protokolu je prázdný nebo ještě nebyl vytvořen.

en: There are no fields setup for this tab yet.
cs_CZ: Pro tento panel nejsou zatím nastavena žádná pole.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
cs_CZ: Tento kalendář používá plugin The Events Calendar.

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
cs_CZ: Zde si můžete změnit veškerá globální nastavení pluginu The Events Calendar pro celou síť webů.

en: This ticket was moved to %1$s from %2$s
cs_CZ: Tato vstupenka byla přesunuta z %2$s do %1$s.

en: Ticket #
cs_CZ: Vstupenka

en: Ticket Type *
cs_CZ: Typ vstupenky *

en: Tickets
cs_CZ: Vstupenky

en: Tickets are not yet available
cs_CZ: Vstupenky ještě nejsou k dispozici.

[ctx: Tickets are sold out.]
en: Sold Out
cs_CZ: Vyprodáno

en: To see a list of events you're attending, you will need to log in.
cs_CZ: Pro zobrazení seznamu akcí, kterých se chcete zúčastnit, se musíte nejdříve přihlásit.

en: Total %s
cs_CZ: Celkem %s

[ctx: Total selected tickets count.]
en: Quantity:
cs_CZ: Množství:

[ctx: Total selected tickets price.]
en: Total:
cs_CZ: Celkem:

en: Troubleshooting common problems
cs_CZ: Řešení obvyklých problémů

en: Tunisia
cs_CZ: Tunisko

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
cs_CZ: Zařaďte turbo při administraci svých příspěvků jakéhokoli vlastního typu obsahu pomocí seřaditelných filtrů a sloupců a automatické registrace metaboxů.

en: Turkey
cs_CZ: Turecko

en: Turkmenistan
cs_CZ: Turkmenistán

en: Type:
cs_CZ: Typ:

en: Ukraine
cs_CZ: Ukrajina

en: Undo Check in
cs_CZ: Zrušit registraci

en: United Arab Emirates
cs_CZ: Spojené Arabské Emiráty

en: United Kingdom
cs_CZ: Velká Británie

en: United States
cs_CZ: USA

en: United States Minor Outlying Islands
cs_CZ: Menší odlehlé ostrovy Spojených států amerických

en: Unknown or not set
cs_CZ: Neznámé nebo nenastavené

en: Update %s
cs_CZ: Aktualizovat %s

en: Upgrade Plugin
cs_CZ: Aktualizovat plugin

en: Uzbekistan
cs_CZ: Uzbekistán

en: Valid Key! Expires on %s
cs_CZ: Platný klíč! Platnost tohoto klíče skončí %s

en: Viet Nam
cs_CZ: Vietnam

en: View
cs_CZ: Zobrazit:

en: View %s
cs_CZ: %s

en: View Tickets
cs_CZ: Ukázat vstupenky

en: View and manage your license keys
cs_CZ: Zobrazení a správa licenčních klíčů

en: View order
cs_CZ: Zobrazit objednávku

en: View your %s
cs_CZ: Zobrazit %s

en: Virgin Islands (British)
cs_CZ: Panenské ostrovy (britské)

en: Virgin Islands (U.S.)
cs_CZ: Americké Panenské ostrovy

en: Virginia
cs_CZ: Virginie

en: Virtual Events
cs_CZ: Virtuální akce

en: Visit the Add-on Page
cs_CZ: Navštívit webovou stránku doplňku

en: Warnings and errors
cs_CZ: Varování a chyby

en: We hope our plugin is helping you out.
cs_CZ: Doufáme, že je náš plugin pro vás užitečný.

en: West Virginia
cs_CZ: Západní Virginie

en: Western Sahara
cs_CZ: Západní Sahara

en: When The Events Calendar and Event Tickets are both activated, The Events Calendar must be running version %1$s or greater. Please %2$supdate now.%3$s
cs_CZ: Když jsou pluginy The Events Calendar a Event Tickets aktivovány oba současně, plugin The Events Calendar musí být ve verzi %1$s nebo vyšší. Proveďte prosím jeho %2$s aktualizaci.%3$s

en: When will ticket sales occur?
cs_CZ: Kdy nastane prodej vstupenek?

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
cs_CZ: Přestože výše uvedené zdroje pomáhají vyřešit většinu známých problémů, mohou nastat situace, kdy budete chtít extra podporu. Pokud potřebujete asistenci při používání našich pluginů a chcete, abychom se na to podívali my, následujte prosím tyto kroky:

en: Why am I being told my license key is out of installs?
cs_CZ: Proč mi bylo řečeno že můj licenční klíč není nainstalovaný?

en: Yemen
cs_CZ: Jemen

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You are going
cs_CZ: Zúčastníte se

en: You are up to date!
cs_CZ: Používáte nejnovější verzi!

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
cs_CZ: Pomocí záložky &#8222;Nastavení zobrazených informací&#8220; si můžete vybrat, které sloupce chcete zobrazit. Tento výběr se projeví při výpisu, při odesílání e-mailem, při tisku a při exportu do CSV souboru.

en: You confirmed you will not be attending %s
cs_CZ: Potvrdili jste neúčast na akci %s

en: You don't have permission to do that.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro tuto činnost.

en: You have %1s for this %2s.
cs_CZ: Máte %1s pro tuto %2s.

en: You have not indicated your attendance for any upcoming events.
cs_CZ: Nepotvrdili jste účast na žádnou z nadcházejících akcí.

en: You need to select a user or type a valid email address
cs_CZ: Je třeba vybrat uživatele nebo zadat platnou e-mailovou adresu

en: You need to upgrade!
cs_CZ: Je třeba provést aktualizaci!

en: You've requested a non-existent tab.
cs_CZ: Požadovaný panel neexistuje.

en: Your form had the following errors:
cs_CZ: Ve formuláři se vyskytly následující chyby:

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
cs_CZ: Vaše systémové informace budou použity pouze podpůrným týme Modern Tribe. Všechny informace jsou bezpečně uloženy. Tyto informace nesdílíme s třetími stranami.

en: Your tickets
cs_CZ: Vaše vstupenky

en: Zambia
cs_CZ: Zambie

en: and
cs_CZ: a

[ctx: attendee event actions]
en: Edit
cs_CZ: Upravit

[ctx: attendee event actions]
en: View
cs_CZ: Zobrazit

[ctx: attendee export]
en: Order ID
cs_CZ: Ostatní ID

[ctx: attendee export]
en: Order Status
cs_CZ: Ostatní statusy

[ctx: attendee export]
en: Purchaser Email Address
cs_CZ: E-mailová adresa zákazníka

[ctx: attendee export]
en: Purchaser Name
cs_CZ: Jméno zákazníka

[ctx: attendee screen bulk actions]
en: Move
cs_CZ: Přesunout

[ctx: attendee summary]
en: Checked in:
cs_CZ: Zaregistrován:

[ctx: attendee summary]
en: Deleted Attendees:
cs_CZ: Odstranění účastníci:

[ctx: attendee table]
en: Hide history
cs_CZ: Skrýt historii

[ctx: attendee table]
en: Status
cs_CZ: Stav

[ctx: attendee table]
en: View history
cs_CZ: Zobrazit historii

en: attendees
cs_CZ: ucastnici

en: based on %s version
cs_CZ: založeno na verzi %s

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
cs_CZ: %1$s a %2$s

en: list of available functions
cs_CZ: seznam dostupných funkcí

[ctx: list view rsvp now ticket button]
en: %s Now!
cs_CZ: Aktuální %s

[ctx: log engines]
en: None currently available
cs_CZ: Momentálně není žádný k dispozici

[ctx: log selector]
en: None currently available
cs_CZ: Momentálně není žádný k dispozici

[ctx: lowercase plural label for Guest]
en: guests
cs_CZ: hosté

[ctx: lowercase plural label for RSVPs]
en: rsvps
cs_CZ: rezervace

[ctx: lowercase singular label for Guest]
en: guest
cs_CZ: host

[ctx: lowercase singular label for RSVP]
en: rsvp
cs_CZ: rezervaci

[ctx: move tickets dialog]
en: &laquo; Back
cs_CZ: &laquo; Zpět

[ctx: move tickets dialog]
en: Next &raquo;
cs_CZ: Další &raquo;

[ctx: moved tickets success message fragment]
en: assigned to %s
cs_CZ: přiřazeno k %s

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
cs_CZ: se jménem funkce:

[ctx: not available]
en: n/a
cs_CZ: není k dispozici

en: open-source forum on WordPress.org
cs_CZ: open-source fórum na WordPress.org

en: or
cs_CZ: nebo

[ctx: order status label]
en: RSVP:
cs_CZ: Rezervace:

[ctx: plural label for Guest]
en: Guests
cs_CZ: Hosté

[ctx: plural label for RSVPs]
en: RSVPs
cs_CZ: Rezervace

en: post a thread
cs_CZ: založit vlákno

en: premium support on our website
cs_CZ: prémiovou podporu na našem webu

en: required
cs_CZ: povinné

[ctx: row action]
en: Check In
cs_CZ: Zaregistrovat

[ctx: row action]
en: Delete
cs_CZ: Smazat

[ctx: row action]
en: Move
cs_CZ: Přesunout

[ctx: singular label for Guest]
en: Guest
cs_CZ: Host

[ctx: singular label for RSVP]
en: RSVP
cs_CZ: Rezervace

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
cs_CZ:  a

[ctx: tickets process button text]
en: Confirm %s
cs_CZ: Potvrdit %s

en: unknown date
cs_CZ: neznámé datum

en: version data missing from override
cs_CZ: chybí údaje o verzi
